טיפול במים – תרופת הפלא הבטוחה?

לרפא תחלואות, לגדל בחזרה איברים, להצעיר את הגוף ולעיתים להחזיר מישהו מהמתים – קריקטורות נדירות מאנגליה של המאה ה-19 מוכיחות שתמיד ניסו למכור לנו "תרופות סבתא", ואנחנו – תמיד רצנו לקנות.

אודי אדרי
18.03.2020
מוטיב נפוץ מאוד. מטופל יושב עירום באמבטיה ועליו שופכים מים חמים או קרים

המליצו לכם לקנות מכונה נגד וירוס הקורונה? חכו רק רגע. זאת לא הפעם הראשונה שהאנושות מצאה תרופה להכול. אולי שמעתם על דבר מטורלל שנקרא "הידרופתיה"? ובכן, סדרת גלויות ליתוגרפיה מאוסף אדלשטיין להיסטוריה של המדע, שהודפסו בספר הסטירי 'תרופת המים הבטוחה', מאת מר פורבס בלונדון של 1843, מלמדת אותנו על ניסיונות ריפוי הזויים ואכזריים, לצד תעשייה משגשגת ופושעת של טיפולים במים. ואם אלו לא הרגו אותך, מזל טוב – שום וירוס כבר לא יוכל לך.

אנו מכירים כיום טיפולים מודרניים מבוססי מים ואת תרומתם הרבה בתחום האורתופדיה, המוטוריקה וגם בתחום הרגשי. שיטת טיפול כזו נקראת ברפואה המודרנית 'הידרותרפיה' (מיוונית, הידרו = מים, תרפיה = טיפול). בעבר, לפני יותר ממאה שנים, רפואת המים כונתה 'הידרופתיה' או 'מרפא מים'. האסכולה הזאת, הנחשבת שייכת לרפואה הישנה, צברה תאוצה ונעשתה פופולרית מאוד במאה ה-19 ועד שנותיה הראשונות של המאה ה- 20. היא אפילו נהנתה מספרות רפואה אלטרנטיבית.

רופאים שיערו שלמים סגולות ריפוי שונות, כאשר נותנים את הדעת לנתונים כמו טמפרטורת המים, לחץ המים והעברתם במכונות משונות. בגדול, התפישה שלהם הייתה נכונה: למים סגולות מרפא כשיודעים לרתום את כוחם ולתמרן אותם למטרה הזאת. טיפולים במים הוכיחו את עצמם במקרים של הורדת חום או טיפול בלחץ דם, למשל, והמדענים מיהרו לשער שמצאו את תרופת הפלא החדשה. עד מהרה הצטרפו לגילוי המרעיש שרלטנים שהפכו את המים ל'קדושים' ומחוללי ניסים של ממש, ומכרו לציבור כוסות רוח לחולה קורונה.

בין ההבטחות שפורסמו לכל מי שהסכים לשמוע, נכללה ההתחייבות כי טיפול באמצעות מים בשיטות שונות, בתוך אמבטיות ובתי מרחץ, יכול (שימו לב) להצעיר אתכם, לגדל לכם בחזרה איברים קטועים ואפילו נשמעו טענות על כך שבאמצעות טיפולים מיוחדים וסודיים ניתן להחזיר אדם מן המתים. בגלויה שלפניכם אפשר לראות פרסומת של ממש, כשבראשה משאבת המים בצורת צלב, ואותו אפשר לקשר לתחיית המתים של ישו. הפרסומת מצהירה ומבטיחה:

"תרופת המים המוכחת
קטיעות שוחזרו
מתים הוחזרו לחיים
וגיל (השיבה) הוחזר לנעורים על ידי הידרופאתיזציה"

קטיעות שוחזרו מתים הוחזרו לחיים

בסוף המאה ה-19 לא היה נדיר לראות קטועי גפיים וקשישים העומדים בתור לקבלת טיפולים הזויים. אט-אט, וכדי להרחיב את מעגל ההכנסות, הבטיחו המטפלים שטיפול במים יכול לרפא מחלות נפש ורוח כמו אינסומניה, נטיות אובדניות, מאניה-דיפרסיה, ומחלות פיזיות קשות כמו שיתוק או דלקת פרקים. לקראת סוף המאה ה-19 התופעה הייתה פופולרית ונרחבת כל כך, שהודפסו באנגליה סדרות של קריקטורות רפואיות שמזהירות את הציבור מפני "מרפא הפלא" של המים, ומותחות ביקורת על התופעה.

ההידרופתיה התבססה על טיפול חיצוני ופנימי בעזרת מים. באחד הטיפולים שמהם מזהירים, מודגם 'מצב המומיה'; באיור רואים חולה השוכב במיטתו (ככל הנראה לוקה בשפעת, חום או מחלה אחרת מסוג זה), עטוף כמו מומיה בשמיכות שתפקידן ללחוץ על הגוף, כשבאותו הזמן מפעיל מכונה מפמפם לו בנדיבות לתוך הגוף כמויות מים, בעזרת משאבה וצינור.

"אלו שכך מצפים להירפא, ימצצו וישתו כל דבר, בכל כמות, ובכל מחיר!"

בגב הקריקטורה מתואר התהליך, ובסופו גם לא חסכו בביקורת כלפי הציבור. וכך נכתב:

"מצב המומיה
הפציינט, לאחר שהפכתם אותו ללקוח, נעטף בצורה צמודה בשמיכות, על מנת להזיע. אם הוא נשאר לחיות מספיק זמן כדי לראות את סוף התהליך, או שיסיים כמומיה או שיירפא – הסיכויים שווים. הידיים נכפתות, ומים ניתנים בנדיבות דרך צינור. מובן מאליו שאלו שכך מצפים להירפא, ימצצו וישתו כל דבר, בכל כמות, ובכל מחיר!"

או במילים אחרות: במצב של פאניקה כל מה שידחפו לכם ויגידו לכם שעובד – הרי בטוח שתיקנו.

קריקטורות רבות מציגות סצנה נפוצה מאוד – מטופל יושב עירום באמבטיה ועליו נשפכים מים חמים או קרים (בהתאם לטיפול). באותה תקופה נתנו למים קרדיט רב בריפוי מחלות נפש. הסקפטים המשיכו למתוח ביקורת, ובמקום להציע את הטיפול לציבור – הציעו אותו בגב הקריקטורה לחברי הפרלמנט הבריטי "ההפכפכים" ו"הבוגדים". בגב הגלויה נכתב: "זהו טיפול אמיתי בהידרופתיה ולא הצגה בפרלמנט". בהמשך הוסבר לחברי הפרלמנט שאם הטיפול במים כה מועיל נגד מחלות הנפש, אולי הוא גם "ינקה את המשקע האינטלקטואלי שלהם וימלא את הוואקום המדובר שבראשם".

זהו טיפול אמיתי בהידרופתיה ולא הצגה בפרלמנט

אוכלוסיית חולי הנפש סבלה במיוחד מ"מרפא הפלא" שהציעו שיטות הטיפול השונות במים, והיו נפוצות במיוחד במוסדות פסיכיאטריים מחרידים בלונדון של המאה ה-19. שיטות הטיפול להוצאת המחלה מהראש כללו לפעמים את הטבעת ראשו של החולה בדלי מים, במהופך, בעזרת גלגליות וחבלים. השיטה, שמלווה אותנו עוד מימי הביניים בהקשרים של עינוי, הוכיחה את עצמה לא יעילה לטיפול במחלות מוח, אבל בחלוף השנים גילו סוכניות הביון הזרות ששיטה שבה יוצרים אשליית טביעה במהופך דווקא מצוינת לחילוץ סודות מאנשים שלא רוצים לגלות אותם.

הטבעת הראש במהופך: מצויין לעינויים, פחות לטיפול במחלות נפש

טיפולי המרפא במים היו שלאגר לפני יותר ממאה שנים, ובתחילתה של המאה ה-20 וכינונה של הרפואה המודרנית נזנחו הטיפולים האכזריים. אבל אם ניתן ללמוד משהו מהעבר, זה שתמיד יהיו אנשים שינצלו את שאיפת האנושות ל"רק בריאות" וימכרו מיני תחבולות, מכשירים ומרקחות, שיבטיחו לכם מרפא ברגע או במעשה פלאים. אז בפעם הבאה שאתם שומעים על מכשיר נגד קורונה או על אמבטיה מתנדנדת לשימוש עצמי בסלון, אל תרוצו לחנויות – לכו לרופא. רק בריאות.

 

תודה לחיה מאיר-הר, מאוסף אדלשטיין להיסטוריה של המדע, על תרומתה וסיועה בהכנת הכתבה.

 

כתבות נוספות

תפילות, קמעות ולחשים למניעת המגפה

פעם ב-100 שנה: מה קרה כאן בהתפרצות המגפה העולמית הקודמת?

 

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation