תיעוד: החיים היהודיים שנמחקו בליל הבדולח

תמונות וגלויות ישנות מהארכיון חושפות את חיי הקהילה התוססים שנחרבו בלילה אחד

רו אורנים
08.11.2018
בית הכנסת בשכונת שרלוטנבורג בברלין. הוקם בשנת 1910, נחרב בליל הבדולח
בית הכנסת בשכונת שרלוטנבורג בברלין. הוקם בשנת 1910, נחרב בליל הבדולח

תמונות הן כל שנותרו מבית הכנסת בהמבורג שבגרמניה, מבנה ששימש מרכז החיים היהודיים עד תחילת שנות השלושים במאה הקודמת.

הרדיפות האנטישמיות ששכללו הקלגסים הנאצים לא החלו בעליית המפלגה הנאצית לשלטון בינואר 1933.

הקהילה היהודית הגרמנית, קהילה ששורשיה מתפרשים לפחות עד המאה החמישית לספירה, החלה לשגשג בימי הביניים בעיירות וורמס, שפייר, ברלין ומיינץ. בתום מאות שנים של רדיפות ופוגרומים השיגה הקהילה היהודית את האמנציפציה המיוחלת וחזרה לשגשג.  

בית הכנסת הגדול של קהילת המבורג, גרמניה. בית כנסת זה עמד על תילו בכיכר המרכזית של רובע גרינדל בשנים 1939-1906. גם הוא נחרב במאורעות ליל הבדולח
בית הכנסת הגדול של קהילת המבורג, גרמניה. בית כנסת זה עמד על תילו בכיכר המרכזית של רובע גרינדל בשנים 1939-1906. גם הוא נחרב במאורעות ליל הבדולח
 

בתחילת שנות השלושים של המאה העשרים, כללה הקהילה היהודית בגרמניה מעל חצי מיליון נפשות. בני ובנות הקהילה, שמאז ומתמיד ראו בגרמניה את מולדתם האהובה, נדהמו מעליית הנאצים לשלטון ומהחייאת הרדיפות והאפליה נגדם.

שוו בנפשכם את הסצנה הבאה:

התאריך הוא התשעה בנובמבר 1938. רחובות גרמניה סוערים משנאה וממתיחוּת ככל שהערב מתקרב.

באותו הלילה בהמבורג (כמו בשאר ערים ועיירות בגרמניה ובאוסטריה) האלימות המתוזמרת היטב החלה. היהודים מתחבאים בבתיהם בזמן שהחנויות ובתי העסק שבבעלותם נבזזים בידי ההמון המונחה מלמעלה. הם צופים באימה כשבית הכנסת שלהם, שצולם אך שנים ספורות קודם לכן בידי תייר שהזדמן למקום, מועלה בלהבות שלא הותירו כל זכר למבנה המפואר ולחיים הדתיים, החברתיים והתרבותיים השוקקים שהתקיימו בין כתליו.  

בית הכנסת הגדול בעיר נירנברג, גרמניה. בית כנסת זה, אשר שכן בכיכר הנס-זקס פלאץ בעיר, נבנה בשנת 1874 ונחרב במאורעות ליל הבדולח, בחודש נובמבר 1938, יחד עם בניין הקהילה היהודית שהיה צמוד אליו.
בית הכנסת הגדול בעיר נירנברג, גרמניה. בית כנסת זה, אשר שכן בכיכר הנס-זקס פלאץ בעיר, נבנה בשנת 1874 ונחרב במאורעות ליל הבדולח בחודש נובמבר 1938, נוסף על בניין הקהילה היהודית שהיה צמוד לו
 

ליל הבדולח – ליל הזכוכיות המנופצות. יומיים של אלימות פראית, משולחת כל רסן, שבסופו נחרבו 250 בתי כנסת – לב ליבה של הקהילה היהודית שומרת המצוות הותקף.  

גלוית ברכה לכבוד ראש השנה שבה נדפסו, בגוון חום, קטע מתצלום חזית בית הכנסת בלינדנשטראסה, ברלין (Lindenstraße) ותצלום מוקטן של פנים בית הכנסת. בית כנסת זה נחרב במאורעות ליל הבדולח בחודש נובמבר 1938. מעל איורים אלה נדפס בעברית ובגרמנית: "לשנה טובה תכתבו / Die Besten Glückwünsche zum Neuen Jahre"
גלוית ברכה לכבוד ראש השנה שבה נדפסו, בגוון חום, קטע מתצלום חזית בית הכנסת בלינדנשטראסה, ברלין (Lindenstraße) ותצלום מוקטן של פנים בית הכנסת. בית הכנסת נחרב במאורעות ליל הבדולח בחודש נובמבר 1938. מעל איורים אלה נדפס בעברית ובגרמנית: "לשנה טובה תכתבו / Die Besten Glückwünsche zum Neuen Jahre"
 

תמונות וגלויות ישנות השמורות כיום בארכיון הספרייה הלאומית מאפשרים לנו לשחזר את הארכיטקטורה היפהפייה של בתי הכנסת היהודים שנבנו בעשורים שקדמו לפרוץ מלחמת העולם השנייה. בתי הכנסת הללו הם זיכרון לאובדן האיום.  

בית הכנסת הגדול בעיירת הנופש קרלסבד. נבנה בשנת 1877 ונשרף בידי הנאצים במאורעות ליל הבדולח
בית הכנסת הגדול בעיירת הנופש קרלסבד. נבנה בשנת 1877 ונשרף בידי הנאצים במאורעות ליל הבדולח
 
בניין בית הכנסת הגדול של העדה הליברלית בעיר ברסלאו (ורוצלב) נחרב עד היסוד בליל הבדולח
בניין בית הכנסת הגדול של העדה הליברלית בעיר ברסלאו (ורוצלב) נחרב כליל בליל הבדולח
 
בניין בית הכנסת העתיק בעיר וורמס (וורמייזא), גרמניה: הדפס כסף מקורי מתצלום שחור לבן. תצלום זה נעשה לפני ליל הבדולח (9 בנובמבר 1938) במהלכו נשרף בית הכנסת ומאוחר יותר, נחרב עד היסוד בימי מלחמת העולם השניה. תצלום זה הופק, קרוב לוודאי בשנת העשרים של המאה העשרים
בניין בית הכנסת העתיק בעיר וורמס (וורמייזא), גרמניה: הדפס כסף מקורי מתצלום שחור לבן. תצלום זה צולם לפני ליל הבדולח (9 בנובמבר 1938) שבו נשרף בית הכנסת. מאוחר יותר נחרב בית הכנסת עד היסוד בימי מלחמת העולם השניה. תצלום זה הופק קרוב לוודאי בשנות העשרים של המאה העשרים
 

כתבה זו חוברה כחלק מפרויקט 'גשר לאירופה', יוזמה של הספרייה הלאומית לחשוף את אוספיה לקהלים יהודיים ולא יהודיים באירופה ומחוצה לה.   

השואה: מסמכים, מאמרים, תמונות, ספרים ועוד

 

כתבות נוספות

מחזור וורמס: סיפורו של המחזור העתיק שניצל בליל הבדולח ושרד את הגסטאפו

הצצה לאלבום המתעד שלטים אנטישמיים בגרמניה הנאצית

סיפור שוד הספרים היהודיים בידי הנאצים

"עתה אני חושב שקפקא אומר לי בעצמו: 'די עשית'"

ממצבות לבריכת שחיה נאצית: האלבום שתיעד את חורבן בית העלמין היהודי בסלוניקי  

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation