הפתקים הקטנים שהועברו לגולדה מאיר נחשפים

לפעמים הסיפורים הגדולים באמת לא מועברים במסיבות עיתונאים ובנאומים מרגשים, לפעמים הם פשוט מסתתרים בפתקים בכתב יד שמועברים בחשאי לראש הממשלה

ארכיון המדינה
21.02.2018
גולדה מאיר בישיבת מפלגת העבודה, שנת 1965. מתוך אוסף דן הדני, הספרייה הלאומית

כולנו מכירים את זה. אתה יושב בכיסא שלך נאבק להחזיק את העיניים פקוחות כשלפתע אתה מרגיש טפיחה על השכם. "פסססט…", פונה אלייך החבר שיושב מאחוריך, "קח את זה". הוא מגיש לך פתק צהוב כתוב בכתב יד שאתה מזהה מיד. בכל זאת, לא פעם ראשונה שאתה מקבל פתק במהלך השיעור.

עדכון על הרכילות החדשה ביותר, קביעת שעה למשחק אחרי הלימודים או בדיחה על חשבון המורה – הדאגה הראשונה שלך היא לא מה כתוב בפתק, אלא איך תוכל לקרוא אותו מבלי להיתפס. מלבד אותה דאגה, מתברר שגם ראשי ממשלת ישראל לדורותיה נעזרו בפורמט הקומפקטי הזה כדי להתעדכן בהתפתחויות – בעיקר בזמן ישיבות ארוכות.

אף על פי שמרבית הפתקים שהועברו (ועוד מועברים) בישיבות הממשלה לדורותיה לא נשמרו ולא תויקו, בארכיון המדינה נמצא תיק שלם ובו הפתקים שנשלחו לראש הממשלה גולדה מאיר בישיבות השונות שקיימה. בתקופת כהונתה של גולדה מאיר היה מי שאסף את הפתקים שנשלחו אליה בזמן הישיבות, ואף טרח להקליד את תוכנם.

לעתים אותם פתקים קטנים יכולים לחשוף את הדרמה הנסתרת שנחבאת מאחורי הפרוטוקול הרשמי של הסוערות שבישיבות. המקרה הבולט ביותר בתיק הוא הפתק ששלח שר הביטחון משה דיין לגולדה. הפתק נשלח בעקבות השדר ההיסטורי שמסר שליט מצרים אנואר סאדאת בעל פה למזכיר המדינה הנרי קיסינג'ר – שדר היסטורי ראשון בין שתי מדינות האויב שביקש שליט מצרים להעביר לגולדה מאיר. ב-17 בינואר 1974, התאריך שבו נשלח הפתק, נוסחו הסעיפים האחרונים בהסכם הפרדת הכוחות בין מצרים לישראל, ודיין (ששמע לראשונה על השדר) בחר לנצל את המאורע ההיסטורי ולדחוק בגולדה להשיב בשדר משלה. גולדה נענתה להצעת דיין.

 

גולדה,

ראיתי שקיבלת שדר מסאדאת.
היות ונפתלי אמר בשעתו שסאדאת רוצה לקיים אתך קשר, אני חושב שאת צריכה להשיב לסאדאת בשדר ממך.
(לכתוב לו, כמובן, את מה שאת חושבת על עניין השבויים).

משה ד.

 

 

פתק אחר שנמצא באותו תיק ארכיוני שלח סגן ראש הממשלה יגאל אלון. הפתק לא ביקש לדחוק בגולדה לענות להצהרה כזו או אחרת, אלא להבהיר לה שהדרך שבה הוצגה תכניתו (הידועה בתור "תכנית אלון") במהלך הישיבה הייתה שגויה. אלון שמע דיבורים על היות נהר הירדן קו ההגנה המזרחי לפי תכניתו, ומיהר להבהיר שאין הכוונה לנהר הירדן בלבד, אלא למערך שלם ומעובה.

 

גולדה,

אף פעם לא אמרנו כי נהר הירדן לבדו יהווה את קו ההגנה המזרחי שלנו.
אדרבא – מדובר על מערך לעומק הנשען על הנהר על הבקעה ועל ההרים השוממים שממערב לבקעה.
זה יספק גם את צרכי הרדארים.

יגאל

 

רבים מהפתקים אינם עוסקים בעניינים ברומו של עולם. יש בהם מסרים שהעבירו שרים בענייני יום יום, והם חושפים במקרים רבים את הצד האישי והאנושי של מנהיגי ישראל, צד שקשה מאוד למצוא במסמכים הרשמיים. ב-10 באפריל 1973, יום לאחר "מבצע אביב נעורים" רב התהילה שביצע צה"ל בביירות, נערך בכנסת דיון בהצעה להביע אי-אמון בממשלה שהגישו סיעות גח"ל, רק"ח והמרכז החופשי. תוך כדי הדיון העביר מזכיר הממשלה, מייק ארנון, מסר לגולדה מדיין, ובו ביקש להודיע שכיוון שהיה ער כל הלילה בגלל הפעולה בביירות, הוא הולך הביתה לישון.

 

לראש הממשלה

שר הביטחון ביקש לומר לך כי היות ולא ישן כל הלילה – והוברר לו כי אין סכנה לממשלה – נסע לתל-אביב לישון.

מייק ארנון

יישר כוח על הנאום והעיקר על הסיום!

 

מזכיר הממשלה הולך לישון

 

כתבות נוספות

"ספר שרוליק": הפרויקט הסודי של דוש שלא הושלם מעולם

כששושנה דמארי סירבה לשיר את כלניות

האם העתיק פיקאסו את יונת השלום של נחום גוטמן?

 

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation