ברכות ליונתן כרמון, הכוריאוגרף שהגדיר את "הישראליות"

להיות בלהקת כרמון היה תו היכר של כל הטוב בישראליות התקופה: עצמה, קלילות וחן, יפי בלורית, קוקו ופוני, חצאיות מתנופפות בקפיצות וריצות, והנפות חינניות עם

להיות בלהקת כרמון היה תו היכר של כל הטוב בישראליות התקופה: עצמה, קלילות וחן, יפי בלורית, קוקו ופוני, חצאיות מתנופפות בקפיצות וריצות, והנפות חינניות עם כוריאוגרפיות במה מורכבות, וירטואוזיות טכנית תובענית ובמה מרהיבה. כרמון תפס את הישראליות שלנו במיטבה, זיקק אותה דרך מופעי המחול, והפיץ אותה בעולם בסיורים של להקות כרמון לדורותיהן שנמשכו חודשים ויותר. הוא עשה את החיבור הכל-כך מסובך בין הקטבים של מיומנויות משוכללות-פופולריות, גבוה-נמוך, וריקוד אמנותי-ריקודי עם. להקת כרמון יצרה את הסטנדרטים של עיצוב מחול פולקלורי ישראלי לבמה, והפכה לסמן של 'ישראליות' בתקופה שבין שנות ה-50 לשנות ה-80.

*יונתן כרמון, צילום: אפריים ארדה, שנות ה-40
       

החודש יונתן כרמון זכה בפרס על מפעל חיים בתחום הריקוד הישראלי, ראו כתבה הכוריאוגרף יונתן כרמון זכה בפרס מפעל חיים.

בימים אלו מונחים על שולחן עבודה גדול בספרייה הלאומית כל חומרי התיעוד של פעילותו רבת השנים, שהועברו לרישום ושימור דיגיטלי בפרויקט 'האוסף הלאומי הדיגיטלי: אדריכלות, מחול, עיצוב ותיאטרון'. האוסף כולל צילומים של מופעי להקות כרמון, עטיפות התקליטים של מוסיקה שחוברה עבורו, סקיצות לתלבושות, וכרזות מכל העולם. ועוד מחכות לרישום וצילום מאות תלבושות מקוריות(!), שנשמרו אצל מר אלון שמידט, רקדן של כרמון, מפיק ואספן מסור, שהתודעה ההיסטורית שלו מאפשרת לנו מפגש עם מי שהיינו.

* Songs of the Sabras עטיפת תקליט של להקת כרמון, בהוצאת חברה וונגארד בניו יורק, 1961 (התקליט יצא בעת מסע הופעות עולמי של להקת כרמון ולאור הצלחתו יצא תקליט נוסף מיד אחריו)

*מתוך אוסף כרמון, אשכול מחול, פרויקט 'האוסף הלאומי הדיגיטלי: אדריכלות, מחול, עיצוב ותיאטרון'

צוות אשכול מחול

אשכול מחול, הוא אחד מארבעה האשכולות המרכיבים את 'פרויקט תרבות חזותית ואמנויות הבמה'. מטרת הפרויקט, אותו מובילה להקת מחול בת-שבע, היא הצלה של אוספי מחול, שהיום נמצאים בידיים פרטיות או במוסדות, רובם אינו מקוטלג, אינו נגיש לציבור וחלקם במצב מתפורר. בישראל פעילות מחול נרחבת והאפשרות לראות תצלומים באתר עתידי של הפרויקט, לצפות בקטעי וידיאו של מחול, להתרשם מטיוטות של יצירות ולקרוא על תהליכי עבודה מתוך חומרי מקור, תפתח אופקים חדשים של התייחסות למרכיבים האמנותיים, התרבותיים והסוציולוגיים עליהם מושתת השדה.

לכתבות נוספות של צוות אשכול מחול >>

קבלו את הסיפורים הכי טובים שלנו ישירות למייל

תגובות על כתבה זו