עיצוב כחול לבן: ארכיונו של המעצב דן ריזינגר נמסר לספרייה

ריזינגר נחשב ליוצר רב-תחומי שעבודותיו כמעצב סמלילים, כרזות ומוצרי מיתוג הפכו לאייקונים במרחב הציבורי ובתרבות הישראלית

הספרייה הלאומית
07.03.2021
כרזות בעיצובו של דן ריזינגר

ארכיונו של אחד מבכיר המעצבים הישראלים וחתן פרס ישראל – דן ריזינגר – נמסר לספרייה הלאומית ע"י בני משפחתו.

דן ריזינגר. צילום קטי ראף

ריזינגר, שנפטר בגיל 85 בנובמבר 2019, היה מעצב מחונן, יצר גופנים ששימשו לשלל שימושים והוא פיתח שפה גרפית למוסדות, חברות ואירגונים. מרבית הלוגואים (סמלילים) הידועים שהוא עיצב היו עבור מוסדות וחברות גדולות בישראל ובהן: אלעל, ארקיע, טבע, דלק, אלקטרה, טמבור, תיאטרון הבימה, האגודה למלחמה בסרטן, מוזיאון תל אביב, רכבת ישראל ועוד עשרות עיצובים ששרדו את מבחן הזמן ונוכחים במרחב הציבורי והמסחרי. בנוסף עיצב ריזינגר את סמלילי עיטורי העוז והגבורה של צה"ל וכן פסלים ויצירות המוצבים במכון ויצמן וביד ושם.

דן ריזינגר נולד בסרביה למשפחת אומנים, שעסקו בצביעת מבנים וילדותו עברה עליו בצל מלחמת העולם השנייה. בשנת 1949 עלתה משפחתו לישראל ובהיותו בן 16 בלבד הוא החל את לימודיו בבצלאל. מאז ועד לפטירתו הוא עסק בעיצוב וגם לימד והעמיד דורות של סטודנטים. השפעתו הגרפית והאסתטית ניכרת בכל הסביבה המקיפה אותנו – על מדפי הסופרמרקט, העיתונים שאנו קוראים, לוחות שנה, בולים, כרזות ועוד.

כעת, תרמה משפחתו לספרייה הלאומית חלק ניכר מעבודותיו, לרבות כרזות, סמלילים, בולים, וכן סקיצות וטיוטות של יצירותיו. החומרים יסרקו ויונגשו באתר האוסף הלאומי הדיגיטלי של תחומי האומנות והתרבות החזותית של הספרייה. האתר הוקם במסגרת מיזם הנגשה דיגיטלי ראשון מסוגו בישראל של ארכיונים ואוספים פרטיים בתחומי האדריכלות, המחול, העיצוב והתיאטרון. במסגרת המיזם מוצגים עשרות ארכיונים של יוצרים ומאות אלפי תצלומים, סקיצות ומסמכים המהווים תיעוד היסטורי להתפתחות תרבות התכנון, העיצוב, המחול והתיאטרון בישראל.

מדובר בפרויקט רחב היקף ביוזמת משרד ירושלים ומורשת במסגרת תכנית "ציוני דרך" והספרייה הלאומית, הפועלים להנגשת אוצרות הרוח והתרבות של ישראל האוסף הלאומי הדיגיטאלי הגדול בארץ של תחומי התרבות והאמנות שעולה בימים אלו לאתר הספרייה הלאומית.

במסגרת האוסף הלאומי לתרבות ואומנות חזותית עלה לאתר גם תחום העיצוב על כל התמחויותיו: עיצוב מוצר, עיצוב אופנה וטקסטיל, עיצוב תכשיטים, עיצוב תעשייתי, תקשורת חזותית וכדומה. בחלק הזה מוצגות באתר הספרייה סקיצות, תצלומי מוצר, כרזות לצד חומרי הוראה ופדגוגיה שעמדו בבסיס תוכניות הלימוד של דורות סטודנטים ושהשפעת בוגריהם ניכרת בישראל בכל תחומי החברה, התעשייה והתרבות.

"דן ריזינגר פיתח שפה חזותית צבעונית, עדכנית וישראלית מאוד במגוון עצום של תחומים ושדות יצירה. עבודותיו, השפעתו ומורשתו, שנמשכה לאורך כשבעה עשורים, אינן רק נחלתן של קהילות העיצוב והמיתוג, אלא שהוא הצליח להטביע את חותמו על כל המרחב התרבותי בישראל. אנו גאים ומודים למשפחת ריזינגר על נכונותם להעביר לספרייה את הארכיון ולהעשיר את האוספים שלנו המתעדים את מכלול אוצרות התרבות, הרוח והאומנות הישראלית והיהודית", אומר מנהל הספרייה הלאומית, אורן וינברג.

 

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation