מדוע רשימת קניות מימי הביניים נכתבה בצד האחורי של גט?

רשימת קניות שנמצאה בגניזת קהיר נכתבה מאחורי מסמך חשוב ביותר

רו אורנים
18.09.2019

זה קורה לנו מדי שבוע – המקרר וארונות המטבח מתרוקנים להם, ועלינו ללכת לסופר למלא את החסר. לרובנו אין מקום קבוע שבו אנחנו כותבים את רשימת הקניות, ולכן פשוט ניקח נייר אקראי ונשרבט בו את רשימת המצרכים הבסיסית שתאפשר לנו לעבור את השבוע.

קל לנו לשכוח שגם בעבר הרחוק אנשים התמודדו בדיוק מול אותם אתגרים קטנים של החיים, בדיוק כמונו, ואלתרו להם פתרונות קטנים. בגניזת קהיר יש לנו דוגמה מצוינת לרשימת מצרכים שנכתבה בצידו השני של לא פחות מגט גירושין מימי הביניים.

בבית הכנסת בן עזרא שנבנה במקור לפני יותר מאלף שנים בפוסטאט, ליבה של קהיר העתיקה, היה חדר מיוחד במינו ובו הייתה שמורה הגניזה. לפי ההלכה היהודית יש להשליך טקסטים מקודשים לגניזה, ובחלוף הזמן החלו להשליך גם כל טקסט שכתוב בעברית, כגון חוזי נישואים וגירושין, מסמכים משפטיים ומכתבים אישיים. מסמכים הועברו לחדר הגניזה מאז בנייתו ועד המאה ה-19. כאשר התגלתה גניזת קהיר, נחשף לעולם אוסף מסמכים מרתק שנכתב במגוון שפות ובהן עברית, ערבית וארמית, שנתנו לנו תיעוד מרתק מאלף שנים של היסטוריה ותרבות יהודית.

בין האוצרות שנתגלו בגניזה התגלה מה שבתחילה עשה רושם של רשימת קניות שחוברה על חתיכת נייר. לא היה משהו יוצא דופן ברשימה שהכילה פריטים יום-יומיים פשוטים שניתן למצוא בשוק המקומי. הרשימה כללה גם משקלים ספציפיים של המוצרים השונים, בשימוש ביחידת המשקל 'דירהם'. דירהם – השווה ערך ל-3.125 גרם בערך, הוא מידת משקל מוכרת המאוזכרת רבות בהלכה היהודית, ונעשה בה שימוש בשקילת כמויות כסף שהובטחו בהסכמי נישואים.

רשימת קניות מגניזת קהיר. ספריית אוניברסיטת קיימברידג'

הרשימה הספציפית הזו כללה מרכיבים פשוטים כמו סוּמק, טחינה, שמן שומשום ושמן זית. רק כאשר החוקרים הפכו את הרשימה, הם גילו להפתעתם שהרשימה נכתבה בצידה השני של גט שנקרע לגזרים.

אכן נייר אקראי.

אך למרבה ההפתעה מקרה זה אינו מוזר כפי שהוא נראה. על פי ההלכה היהודית כאשר נישואים מסתיימים בגט, הגט נקרע לגזרים כדי שלא ניתן יהיה לעשות בו שימוש חוזר. היסטורית, הגט נכתב על צידו האחד של נייר גדול, והצד השני נותר יתום. ברגע שהגט מילא את תפקידו המשפטי, קרעיו שומשו כדפים לכל תכלית אחרת – תקראו לזה מחזור. וכך שימשו אותם גזרים גם למשהו פשוט ויום-יומי כמו רשימת קניות.

צידה האחורי של רשימת הקניות מגניזת קהיר, ועליה טקסט הגט. ספריית אוניברסיטת קיימברידג'

רשימות מצרכים שנמצאו בגניזת קהיר נכתבו לרוב בסדר מסוים כדי להכין מאכל ספציפי. המשמעות היא שלעיתים נכתב ברשימה אותו מצרך כמה פעמים במשקלים שונים, שכן כותבי הרשימה התכוונו להכין כמה מנות. ברשימה שלנו למשל, שמן שומשום נכתב פעמיים, שכן הקונה התכוון ככל הנראה להכין שתי מנות.

וזה מה שמצאנו ברשימת הקניות:

סוּמק 3/8 (דירהם) טחינה 1/4 שמן שומשום ושמן זית 3/4 מלח 1/4 שמן שומשום 1 5/8 עץ לבערה 1/4

ומי שרוצה לנסות לשחזר את המתכון ברשימה, הניחוש הטוב ביותר יהיה להכין טחינה טרייה. אנחנו ממליצים על ערבוב טחינה גולמית עם מעט סוּמק ומים. ולהם תוסיפו שמן שומשום ומלח לפי הטעם.

בתיאבון!  

עולם האוכל היהודי

לדף הפרויקט המיוחד "דיי יידישע קוך" הספר שלימד את האירופאים איך לבשל בארץ ישראל הדגן שהציל את ישראל

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation