אסי דיין: התמונות, המכתבים והשירים הגנוזים

ארכיונו של אסי דיין נמסר לספרייה הלאומית ובקרוב יונגש באתר הספרייה. זהו ארכיון גדול ועשיר במיוחד הכולל מאות פריטים: תסריטים, תצלומים, שירים ומכתבים ועוד

הספרייה הלאומית
09.01.2018
האחים יעל (במרכז), אהוד (מימין) ואסי (משמאל) דיין בנהלל. תמונה מסוף שנות הארבעים של המאה הקודמת

אסי דיין, שנפטר ב-2014 בגיל 68, נחשב לאחד הבמאים הגדולים והחשובים שהיו בישראל וזכה בפרסים רבים, לרבות פרס אופיר על מפעל חיים בשנת 2009. הוא החל את דרכו הקולנועית כשחקן כריזמטי שסימל את דמותו של הצבר הגיבור וכעבור כמה שנים פיתח קריירה גם בתחומי הכתיבה, ההפקה והבימוי. בין סרטיו הידועים, שרבים מהם הפכו לסרטי פולחן: "גבעת חלפון אינה עונה" (1976), "שלאגר" (1975), "החיים על פי אגפא" (1992) ו"מר באום" (1997).

אסי דיין בתפקיד מוקי בצר בסרט "מבצע יונתן"

ארכיונו האישי של אסי דיין נמסר לאחרונה לספרייה הלאומית, ודרך היצירות ששמורות בו אפשר לעקוב אחרי דרכו המקצועית והאמנותית – מימיו כשחקן באמצע שנות השישים, דרך יצירתו הפורה בכמה תחומי אומנות, ועד לעשור האחרון לחייו שבו התרופף מצבו הבריאותי, דבר שבא לידי ביטוי בשירים, במכתבים וביצירותיו מאותם ימים.

שיר אהבה שחיבר אסי דיין לאשתו הרביעית ורד. לחצו על התמונה לגודל מלא

 

ניסיון מעניין של אסי דיין בכתיבת מה שהוא מכנה, 'שירה מטאפיזית'. לחצו על התמונה לגודל מלא

 

אסי דיין בן ה-6, התמונה צולמה במושב נהלל

 

מה בארכיון? 

התסריטים של סרטיו הרבים נמסרו לספרייה הלאומית ולצידם נמסרו גם טקסטים ורעיונות לתסריטי המשך, תיאורי הדמויות וחלוקת תפקידים, הערות, מסמכים, תעודות ומכתבים הקשורים לסרטיו. כמו כן, יש בארכיון טיוטות רבות לתסריטים שנכתבו כהצעות לסרטים וסדרות טלוויזיה בארץ ובחו"ל, אך לא הבשילו לכדי ביצוע. התסריט המוכר ביותר, זה שהפך ברבות השנים למיני אגדה בתעשיית הקולנוע הישראלית, הוא כמובן התסריט ל'גבעת חלפון אינה עונה 2", שאותו חיבר בשנת 2006. פטירתו של ישראל "פולי" פוליאקוב שנה מאוחר יותר, הובילה לגניזת הפרויקט.

 

התסריט שחיבר אסי דיין ל"גבעת חלפון 2"

 

בנוסף, כולל הארכיון איורים של אסי דיין לדמויות ולסצנות שביים, מעט תצלומים משפחתיים משנות ילדותו ונעוריו, מכתבים שכתב להוריו ולנשים בחייו, וכן מכתבים רבים שכתב לאישים ולדמויות ידועות בישראל ובחו"ל.

"הוראות בסיסיות לכתיבת סדרה" שחיבר אסי דיין עבור בנו ליאור

מנהל הספרייה, אורן ויינברג, אמר כי "הכמות הגדולה והאיכותית של החומרים והפריטים בארכיון אסי דיין יאפשרו לחוקרים, לסטודנטים ולכלל הציבור ללמוד ולהכיר את יצירתו – מתחילת דרכו הקולנועית ועד לימיו האחרונים, ובכך להיחשף למכלול העצום של עשייתו, לרבות לעבודות וליצירות רבות שכתב במשך עשרות שנים ושלא פורסמו בפומבי".

לאחר תהליכי קליטת ארכיון אסי דיין הוא יונגש באתר האינטרנט של הספרייה ויעמוד, בחלקו, לרשות הציבור כבר בחודשים הקרובים.

 

כתבות נוספות

מהמדבר הפוליטי אל הג'ונגל: משה דיין בווייטנאם

"ספר שרוליק": הפרויקט הסודי של דוש שלא הושלם מעולם

"רימון": הנשק הסודי שהקים השב"כ כדי לנגח את אויבי הממסד
תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation