האזינו: בנישואיי האומללים הקמתי את מדינת היהודים

הרצל בנעלי בית: הקשיים, התסכול והטרגדיות בסיפור המשפחתי והמוכר פחות של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל

בנימין זאב הרצל. אוסף אברהם שבדרון, הספרייה הלאומית

Listen on Spotify
Listen on Apple Podcasts

הסכת הספרנים: כל הפרקים 

"נשאתי ליוליה נשאואר בשנת 1889. חיי הנישואין לא המשיכו יפה, אך נשארנו ביחד בגלל דאגה לילדנו: פאולינה הנס וטרודה". כך כתב בנימין זאב (תיאודור) הרצל. ואכן הביוגרף החשוב של הרצל, ד"ר אלכס ביין, כתב כי העם היהודי חב חוב גדול של תודה לנישואיו האומללים של הרצל.

בשל פעילותו הרבה בתנועה הציונית הרצל כמעט שלא הקדיש זמן או משאבים לשהות עם משפחתו. באלפי העמודים של יומנו הזכיר הרצל את ילדיו ואת הוריו, אולם אין בו אף אזכור ישיר אחד של אשתו הצעירה – ג'ולי, כפי שכונתה בפי כול.

אבל את מה שהרצל לא חשף ביומניו, הוא גילה במאות רבות של מכתבים אישיים לג'ולי ולהוריו.

למעשה המשבר בחיי הנישואים של תיאודור וג'ולי כבר החל בירח הדבש כאשר הם יצאו לטיול של חודשיים בצרפת ובשווייץ. הקרע ביניהם נמשך כשחזרו להתגורר בווינה. ובהמשך גם כשלו הניסיונות להשיג שלום בית בפריז, שבה שהה הרצל בשנים שסיקר עבור עיתונו את הפוליטיקה הצרפתית ואת משפט דרייפוס. אפילו עיר האורות לא הצליחה להפיג את החושך, העצבות, התסכול והכעס ששררו בין בני הזוג.

בפרק על חייו האישיים של הרצל בהסכת הספרנים נחשוף זווית קצת אחרת של חוזה המדינה. נעסוק פחות בדמות איש העולם הגדול – הרצל המוכר כאדם מטופח, עיתונאי שנון ומדינאי דגול. במקום זאת נספר יותר על המכתבים שבהם שיתף הרצל את הוריו בקשייו המשפחתיים; על הערצתו לאימו; ועל גורלם העצוב של שלושת ילדיו, שמתו בנסיבות טרגיות.

האזנה נעימה!

מגישה: ורד ליון-ירושלמי

אורחת: גליה ריצ'לר-גרבלר, מידענית בתחום ישראל, הספרייה הלאומית

מפיק: דניאל גל

עורך: נתי גבאי


עוד בנושא:

פאפא הרצל שולח נשיקות עדינות לבתו

עוד כתבות בבלוג הספרייה על בנימין זאב הרצל

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation