המכתב האחרון של חנה סנש

"אין צורך לכתוב שאני רוצה לראות אותך, לדבר איתך" - כאשר כתבה סנש את המכתב לאחיה, לא ידעה כי זהו המכתב האחרון שתשלח בחייה.

הספרייה הלאומית
23.04.2017


ג'ורג' יקירי!

שוב אני שולחת לך מכתב קצר כדי שתדע שהכול "בסדר" וזה הכול. אני מתארת לעצמי שכל מכריי וקרוביי מרוגזים וכועסים עלי שאני אף פעם לא כותבת. אם תוכל, נסה בבקשה להסביר את המצב ואם לא, בסופו של דבר הם יסלחו לי. אפילו לאמי אינני כותבת כעת, ועלייך לכתוב לה בשמי. לכן אני מרשה לך לזייף אפילו את חתימתי, בתקווה כי לא תעשה בה שימוש "להתחייבויות פיננסיות". אין צורך לכתוב שאני רוצה לראות אותך, לדבר איתך, ולכל הפחות לכתוב לך יותר באריכות. אני מקווה שאתה יודע זאת היטב, את המכתבים שלך אני מקבלת בעיכוב רב, אך במוקדם או במאוחר הם מגיעים אלי, ואני תמיד כה שמחה לשמוע ממך. אלפי נשיקות לך ודרישת שלום חמה לחברים מהבית.

חנה סנש

 

מכתבה של חנה סנש לאחיה. לחצו על התמונות להגדלה

 

קרואטיה, סמוך לגבול ההונגרי. 20 במאי 1944. חנה סנש מתיישבת לכתוב מכתב לאחיה ג'ורג' (גיורא). חודשיים קודם לכן צנחה סנש יחד על אדמת המקום יחד עם חבריה לצבא הבריטי, והיא נמצאת עתה יחד עם קבוצה מקומית של פרטיזנים. כעבור שבועות בודדים יתפסו אותה החיילים ההונגריים. כעבור חצי שנה יוציאו אותה ההונגרים להורג.

את המכתב האחרון ששלחה סנש, היא כתבה באנגלית. היא כתבה אותו באנגלית גם מפני שהייתה חיילת בצבא הבריטי וגם מפני שרצתה לוודא שהצנזור הבריטי שעובר על מכתבי החיילים, יאשר אותו בלי בעיות וישלח אותו לייעדו. זה המכתב האחרון שתספיק לשלוח בחייה.

 

גיל חובב עם שלושה דברים שלא ידעתם על חנה סנש:

השואה: מסמכים, מאמרים, תמונות, ספרים ועוד

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם:

המשורר שחולץ במטוס מיערות הפרטיזנים

ממצבות לבריכת שחייה: האלבום שתיעד את חורבן בית העלמין היהודי בסלוניקי

הכדור שנורה במיכאל וייכרט בגטו קראקוב

כשהמחיצה בין "קרבנות השואה" ל"מורדי הגטאות" קרסה

היומן מגטו לודז' שנכתב בשוליו של סידור

סיפורה של קהילה גוועת: יומן מיהדות אמסטרדם של סוף מלחמת העולם השנייה

 

 

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation