תשורה קטנה לפסח: הגדת החרות של סטאלין

אחת ההגדות ההזויות באוספי הספרייה שהוציא 'חוג הנוער המתקדם' בחיפה

דוד אסף
03.04.2019
הגדת סטאלין

הגדת "החרות", המוקדשת ליוסף וויסאריונוביץ סטאלין, היא בלי ספק מן ההזויות ביותר שנוצרו בסוגה האין-סופית של הגדות ליל הסדר, אך היא מרתקת בהיותה ראי לחלומות ואידיאלים של חרות ושוויון שהיו, כבר בעת חיבורה של ההגדה, מנותקים לחלוטין מהמציאות האכזרית.

 

הגדת סטאלין

 

זו הגדה חילונית לחלוטין בנוסחה, ועדיין חשוב לכותביה לנסות ולקשור את חזון האינטרנציונל למסורת היהודית הקלאסית של פסח וליל הסדר. היא נערכה, אוּיְרה ונכתבה בכתיבת יד בשנת 1953 על ידי מאן דהוא הנמנה על 'חוג הנוער המתקדם' בחיפה. באותם ימים תמימים לא העלה על דעתו איש מבני אותם חוגים מתקדמים – שספק אם מספרם עלה על כמה עשרות אנשים – שסטאלין הוא-הוא פרעה המודרני, המשעבד ולא הגואל.

הגדת סטאלין

בראשית 1953 נפתח במוסקבה 'משפט הרופאים' הידוע לשמצה, שבו הואשמו תשעה רופאים (שישה מהם היו יהודים, ובהם מירון וובסי הרופא האישי של סטאלין) בקשירת קשר להרעיל את מנהיגי ברית המועצות. משפט הראווה האנטישמי גרם לזעזוע עצום במדינת ישראל ולפילוג בתוך מפ"ם (משה סנה, פרש עם קבוצה שהאמינה ב'אשמתם' של הרופאים והקים את 'מפלגת השמאל הסוציאליסטי' שלימים הצטרפה למק"י).הגדת סטאלין

ב-5 במארס 1953 מת סטאלין, 'שמש העמים', והארץ הייתה תוהו ובוהו וחושך על פני תהום. ליל הסדר של אותה שנה (תשי"ג) חל ב-30 במארס, ומסתבר אפוא שהחברים בחיפה, שכנראה הכינו את ההגדה עוד קודם שנודע דבר מותו של סטאלין, לא הספיקו לעדכן אותה בדברי צער ואבל.

שמו של הצייר שאייר את עמודי ההגדה לא נרשם, אך דומני שקל יהיה לזהותו עם גרשון קניספל (2018-1932), צעיר חיפני בן 21, שהיה אז בראשית צעדיו כאמן ופסל והזדהה כל חייו עם 'הריאליזם החברתי'. ציוריו ותחריטיו הידועים של קניספל, שנדפסו בספרו של המשורר אלכסנדר פֶּן 'לאורך הדרך' (תל אביב 1956), מצביעים על הקרבה הרבה לאיורי הגדת החרות של סטאלין, שצוירה בסך הכל שלוש שנים קודם לכן. קניספל, שחי שנים רבות בברזיל, נפטר בחיפה לפני כחצי שנה, ב-7 בספטמבר 2018.

הגדת סטאלין

עותק מההגדה שמור בספרייה הלאומית. ניתן לראות את ההגדה בשלמותה פה

 

הכתבה פורסמה במקור בבלוג עונג שבת (עונ"ש)

 

פסח: הגדות, מאמרים, שירים ועוד

 

כתבות נוספות

בום! ההגדה הקומוניסטית שמפוצצת את הבורגנים

הצצה לכמה מההגדות שישאירו אתכם פעורי פה

ההגדה שהחליפה את המצרים בנאצים

 

 

 

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation