המדריך הנאצי למציאת אהבה

עלון שחולק לכל בוגרי בית הספר למסחר תחת השלטון הנאצי מונה את "עשרת הדיברות" לזוגיות טובה

הספרייה הלאומית
03.06.2019
715-537-volk

"מצאתי את זה על המדף, וחשבתי שאולי תדעי מה לעשות עם זה", היא אמרה לי והושיטה עלון נייר צנום, שעל עמוד השער שלו התנוססו כותרת בגרמנית וצלב קרס.

כשאת עובדת במחלקת התוכן הדיגיטלי בספרייה הלאומית, ניקיון אביבי במשרד יכול להוביל לתגליות מעניינות, כך נראה.

הספר שהחזקתי בידי היה עותק של "Du Und Dein Volk" – "אתם ועמכם" – יצירת תעמולה נאצית שפורסמה בראשית 1940 וזכתה לתפוצה רחבה: מיניסטריון החינוך של הרייך חילק אותה לכל הצעירים שסיימו את לימודיהם. אלפי עותקים של העלון נדפסו והופצו ברחבי גרמניה הנאצית, ושימשו לבוגרים הצעירים חומר קריאה קל, גרסה מקוצרת של הדוקטרינה הנאצית שאותה נדרשו כל הגרמנים להכיר.   IMG_20190430_094241  

העותק המסוים הזה של העלון, שאותר על המדפים שלנו, הוענק לאוגוסט פייגל בסיום לימודיו בבית הספר המקצועי לנגרות (Berufsschule für Tischler) בווינה. שמו של פייגל נכתב בכתב יד, בדיו כחולה, על העמוד הראשון של הספר. הוא מתנוסס שם לצד שם המוסד שבו למד, התאריך שבו ניתן הספר במתנה (6 ביולי, 1940) וחתימת מנהל בית הספר – עדות אפשרית לכך שהספר הוענק כמתנת סיום לבוגרים.  

עמוד השער של הספר, ובו סימנים לכך שניתן במתנה לאוגוסט פייגל, בוגר "בית הספר המקצועי לנגרות" (Berufsschule für Tischler) בווינ
עמוד השער של הספר, ובו סימנים לכך שניתן במתנה לאוגוסט פייגל, בוגר "בית הספר המקצועי לנגרות" (Berufsschule für Tischler) בווינה
 

כשבחנתי את הספרון עוד, נעזרת מאוד בדוברי הגרמנית מבין עמיתיי, הבנתי ש"חומר הקריאה הקליל" הזה מכיל סיכום כללי של האידיאולוגיה הנאצית: הוא משרטט את תחומי אחריותו של האזרח הגרמני מן השורה, מעודד את הצעירים להינשא ולהביא ילדים רבים לעולם – תוך שהוא מזהיר אותם מפני הסכנות הטמונות בנישואים לאדם שאיננו ראוי, לרבות מי שלא ניחנו בתפיסה גרמנית ראויה או אדם שאינו בעל דם נורדי.

בפרק שכותרתו "הנישואים וילדיכם" מדגיש הטקסט את חשיבותם של הנישואים, וכמה חשוב להביא לעולם כמה שיותר ילדים בריאים כדי לשמר ולחזק את הרכיבים הגזעיים הנכונים, לטובת החברה.  

דיוקנו של אדולף היטלר באמצע העלון
דיוקנו של אדולף היטלר באמצע העלון
 

"השושלת הגנטית שלכם היא כמו שורשים מתחת לפני האדמה. כששני שורשים כאלה נפגשים ומתאחדים, הם מצמיחים אדם כמו צמח, ופורצים את פני הקרקע", נכתב בעלון. "השמש מאירה אליו פנים, הגשם משקה אותו, הרוחות מטלטלות אותו, הוא נובל וגווע, ולבסוף מת מוות אנושי. אבל הנהר הגנטי מוסיף וזורם, הרבה אחרי שהשמש והגשם וסערות חייו של האדם חלפו מהעולם".  

עשרת הדיברות של הדוקטרינה הנאצית למציאת רעיה
עשרת הדיברות של הדוקטרינה הנאצית למציאת רעיה
 

"כעת אתה יודע כיצד לבחור את רעייתך ומבין מהי משמעותם של העקרונות הבאים, שניסח המשרד לבריאות העם של הרייך", מסביר הטקסט. ואז הוא מונה את עשרת הדיברות לאיתור בני זוג הולמים:

1. זכרו תמיד שאתם גרמנים. 2. אם אתם בריאים מבחינה גנטית – הקפידו להינשא. 3. הקפידו לשמור על גופכם נקי. 4. שמרו על נפש ועל רוח נקיות. 5. כגרמנים, עליכם להינשא אך ורק לגרמנים או לבעלי דם נורדי. 6. בבואכם לבחור בני זוג, בדקו את שורשי משפחתם. 7. יופי חיצוני דורש בריאות פיזית. 8. הינשאו רק מתוך אהבה. 9. במערכות יחסים, אל תחפשו אחר בידור זמני, אלא אחר מועמדים לנישואים. 10. עליכם לרצות כמה שיותר ילדים.

הדגש על הקפדה על מוצא אתני ועל הגדלת האוכלוסייה הגרמנית הטהורה היה נקודת מפתח מבחינת אותם בוגרים טריים בשעה שיצאו מהסביבה המובנית של המוסדות שבהם זכו להשכלה, אל העולם האמיתי שבו היה עליהם לדאוג לעצמם.

אחרי עשרת הדיברות הראשוניות הללו הטקסט מוסיף אזהרה חשובה לקוראים: "אנשים בעלי דם טהור לחלוטין הם נדירים". העובדה שמישהו ניחן במאפיינים חיצוניים של הגזע הארי, "אין משמעה שהאדם הזה ניחן בהכרח בכל המאפיינים הרוחניים שהולמים את חזותו החיצונית".

"די לעצות ולאזהרות", נכתב בסוף החלק הזה בעלון. "אם החוקים נהירים לכם, אין ספק שהאינסטינקטים שלכם יובילו אתכם בכיוון הנכון. אל לכם להינשא משיקולים מחושבים, אלא רק מתוך אהבה!"  

המשפחה הגרמנית האידיאלית לפי העלון "אתם ועמכם"
המשפחה הגרמנית האידיאלית לפי העלון "אתם ועמכם"
 

כמה עמודים לאחר מכן מציג העלון תמונה שבה נראית המשפחה המושלמת: אישה בלונדינית מוקפת בילדיה. הטקסט ממשיך ומתאר את חשיבות המשפחה, ואז עובר לדיון ב"שאלה היהודית" ובמניעת הולדת צאצאים בעלי גנטיקה חולה. בעמודיו האחרונים של העלון מופיעה טבלה, על הבוגרים הטריים למלא בה את פרטי אילן היוחסין שלהם עצמם, עד לדור של סבות-סבותיהם, כדי שיוכלו להוכיח שהם בעלי שושלת דם טהורה. אוגוסט פייגל, שקיבל לידיו את העותק האמור, לא עשה זאת.  

Du Und Dein Volk
טבלת אילן יוחסין לשימושו של הבוגר הטרי
 

"אוי לו, לדור שזוכה להכרה ואינו שועה לה", מסכם הטקסט. "ישנן רק שתי אפשרויות: להעפיל לפסגות משחררות, או להידרדר. אנו בוחרים בנתיב הראשון, אף שאנחנו יודעים שהוא טומן בחובו קורבנות ואתגרים, אף שאנחנו יודעים שהוא קשה ושידרשו לנו יותר מדור אחד, שניים או שלושה".

מבט לאחור על פני שלושת הדורות האחרונים מעיד שהנאצים לא צלחו במטרתם "לטהר" את מאגר הגנים, אבל העלון הזה, השמור כיום בספרייה הלאומית, הוא עדות לסכנות שבגזענות ובאנטישמיות – סכנות שעדיין אורבות לפתחנו גם כיום.   תודה מיוחדת לד"ר סטפן ליט על עזרתו בכתיבת המאמר.

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation