"אלוהים נצור את המלך": מתפללים לשלומו של מלך הממלכה המאוחדת

בזמן שמלכי אנגליה הוכתרו במנזר וסטמינסטר בלונדון, יהודי האימפריה חגגו אף הם בבתי הכנסת עם תפילות מיוחדות שנכתבו לרגל האירוע

דניאל ליפסון
06.05.2023
הכתרת המלך צ'ארלס השלישי. 6 במאי, 2023

הוד מלכותו המלך צ'ארלס השלישי הומלך ב-6 במאי 2023. לכתוב מאורע זה התפללו יהודי הממלכה המאוחדת בבתי הכנסת תפילות שבח ותודה.

הוד מלכותה המלכה אליזבת ה-2 הומלכה ב-1952, אך טקס ההכתרה התקיים שנה לאחר מכן על מנת לאפשר לאומה זמן להתאבל על מות אביה, המלך ג'ורג' ה-6, ולתת זמן להכנת הטקס המפואר.

לכבוד האירוע החשוב, כתב הרב הראשי של אנגליה תפילה מיוחדת.

אלה ודאי לא היו הפעמים היחידות שיהודי אנגליה התפללו לשלום מלכיהם ומלכותיהם. לקראת טקסי ההכתרה לאורך השנים נכתבו תפילות מיוחדות שנאמרו בקהל רב בבתי הכנסת. התפילות וכללי הטקס פורסמו על ידי הרבנות הראשית וארגונים יהודים נוספים. חלק גדול מספרי תפילה אלו שמורים באוספי הספרייה הלאומית.

חובת התפילה לשלום המלכות מתבססת על דברי המשנה במסכת אבות, פרק ג', משנה ב':

"רבי חנינא סגן הכוהנים אומר, הווי מתפלל בשלומה של מלכות, שאלמלא מוראה, איש את רעהו חיים בלעו".

התקווה היא שמלכות תקינה ויעילה שלא עסוקה במלחמות וסכסוכים, תשקיע את זמנה במנהיגות, בחקיקה ובסדר לטובת אזרחיה. גם היהודים שבהם.

גם היום לפני תפילת מוסף בשבת, מוסיפים בקהילות היהודיות של אנגליה ושל יתר חבר העמים הבריטי, תפילה לשלום המלכה ובית המלוכה.

תקופת מלכותה של אליזבת ה-2 היא הארוכה ביותר מבין מלכי אנגליה. השיאנית הקודמת הייתה הסבתא של סבא שלה – המלכה ויקטוריה.

ויקטוריה הוכתרה ב-1838, שנה לאחר שעלתה על כס המלוכה. 50 שנה לאחר מכן לרגל ציון האירוע, פורסמו הן מטעם הרבנות הראשית והן בית הכנסת הספרדי תפילה לשלומה ואריכות ימיה של המלכה.

ספר תפילה של הקהילה הספרדית לרגל 50 שנה למלכותה של המלכה ויקטוריה
ספר תפילה של הקהילה האשכנזת לרגל 50 שנה למלכותה של המלכה ויקטוריה

עשר שנים מאוחר יותר חגגה ויקטוריה את שנת ה-60 למלכותה. התפילות חודשו ואף פורסם על ידי יהודי ירושלים דף שיר תפילה לכבודה מאת "בני ישראל יושבי ציון היודעים להוקיר את רגשותיך ולוקחים חלק בששונך ובשמחת עממיך".

שיר שחובר בירושלים לרגל 60 שנה למלוכת ויקטוריה

בנה של ויקטוריה, אדוארד ה-7 הוכתר עם אשתו המלכה אלכסנדרה ב-1902. שוב הודפסו באנגליה, באוסטרליה ובמקומות נוספים, ספרי תפילה קצרים הכוללים פרקי תהילים, פיוטים כדוגמת "אדון עולם", תפילות לשלום המלך והמלכה שנכתבו במיוחד לאירוע ותפילה כללית לשלום משפחת המלוכה. באחד הספרים בעמוד האחרון הודבקה ברגע האחרון תוספת של תפילת הודיה על ש"החרב שבה אל תערה וברית שלום ואחוה נכרתה".

ההכתרה התרחשה כחודש לאחר סיום מלחמת הבורים בדרום אפריקה. הרבנות הראשית ראתה לנכון להתייחס לזה גם בזמן ההכתרה.

הודיה על סיום מלחמת הבורים ב-1902

לכבודו של המלך אדוארד נכתב גם כן שיר שבח והלל בעברית שתורגם גם לאנגלית ויידיש. המחבר, יוסף מזל, היגר לבריטניה מרוסיה ב-1895. הוא התיישב בעיר מנצ'סטר שם עבד בדפוס, תרגום ושירה. ציוני נלהב, הוא אף השתתף בקונגרסים הציוניים ואירח את חיים ויצמן בביתו.

שיר לכבוד הכתרתו של המלך אדוארד ה-7 

ההכתרה הבאה הייתה של ג'ורג' ה-5 ואשתו המלכה מרי בשנת 1911. מעבר לתפילות הרגילות שהודפסו בלונדון, פורסמו תפילות גם באזורים אחרים שבשליטת האימפריה הבריטית כמו הערים בומביי וקולקטה שבהודו.

תפילה קצרה שנאמרה בבית הכנסת "שער רחמים" בבומביי

 

ספר תפילה שהודפס בעיר קולקטה. שימו לב לדיוק בתואר המלך והמלכה. בהודו הם נחשבו כקיסרים לא מלכים

את ג'ורג' ה-5 החליף ב-1936 בנו ג'ורג' ה-6 שהוכתר בשנת 1937 יחד עם אשתו המלכה אליזבת. לטקס הגיעו יצחק בן צבי ורחל ינאית כנציגי היישוב בארץ ישראל.

יצחק ורחל ינאית בן צבי בהכתרת ג'ורג' ה-6

גם הפעם הודפסו מספר ספרי תפילה קצרים. אחד מהם בטְייֵנְצ'ין שבצפון בסין הרחוקה שם גרו כ 2000 יהודים בעיקר פליטים מרוסיה.

בהכתרה זו מוזכרת לראשונה המלכה אליזבת ה-2, באותה תקופה עדיין נסיכה. היא הייתה בת 11 כשהוריה הוכתרו והתפילות התייחסו גם אליה. היא ואחותה מרגרט הופיעו בחלק מהתמונות הרשמיות מהאירוע.

בתפילת הכתרה של 1937 מוזכרת הנסיכה אליזבת

בארץ ישראל ציינו את ההכתרה על ידי ארגון נשף מיוחד לכבוד האירוע. לפי חוברת תוכנית הנשף, שרובה פרסומות, בנשף נגנו שתי תזמורות, המשתתפים נהנו מריקודים, מזנון ומופע זיקוקים.

מתוך חוברת תוכנית נשף ההכתרה 1937

עם פטירתו של המלך ב-1952, הומלכה בתו הבכורה אליזבת ה-2. תוארה של אימה, שגם שמה אליזבת, שונה ל"המלכה האם". בתפילה הרשמית שהוציאה הרבנות הראשית לרגל ההכתרה ב-1953 נפלה טעות קטנה, אם כי מובנת. הספר הודפס כשסבתא של אליזבת, המלכה מרי, עוד הייתה בחיים ושמה מופיע בין יתר חברי משפחת המלוכה. אולם מרי נפטרה חודשיים וחצי לפני ההכתרה החגיגית ולא היה זמן להדפיס את הספרים מחדש.

בתפילת ההכתרה של המלכה אליזבת ה-2 מוזכר גם בעלה הנסיך פיליפ ובנה הנסיך צ'רלס

באותה שנה בישראל נטעה הקרן הקיימת לישראל יער באזור נצרת לכבודה של המלכה מכספי תרומות שנאספו ברחבי העולם. לאירוע הופק ספר מהודר ובו שיר לכבודה של המלכה, מאמר בנושא משפחת המלוכה והעם היהודי, מאמר בנושא ייעור וחקלאות בישראל ומספר תמונת מיער שניטע לכבודו של ג'ורג' ה-5 בשנת 1935.

ספר שהופק לרגל נטיעת יער לכבוד המלכה

לרגל ציון 25 שנה למלכותה של אליזבת, התקיימה בלונדון תפילה בבית הכנסת המרכזי של ארגון ה-United Synagogue בהשתתפות הרב הראשי ומכובדים נוספים. לאחר דרשת הרב, נפתח ארון הקודש והחזן התפלל לכבוד המלכה:

"הנה חמישה ועשרים שנה חלפו עברו מעת עלייתה על כס המלוכה. ביחד עם כל אזרחי בריטניה אנו תפילה מעומק הלב שתזכה מלכתנו הדגולה עוד לשנים רבות של ממשלה פורייה ומברכת שתהא לה ולעמה לשם ולתפארת ולתהילה.

אבינו שבשמים ברך את המלכה הנהדרת ואת כבוד מעלתו הנסיך פיליפ העומד לימינה האצל משפעת טובך על אם המלכה ועל יורש העצר כלם אומרים כבוד ובאלפי ברכות יהיו ברוכים עם כל בית המלוכה. הארך ימיהם בטוב ושנותיהם בנעימים…

בשנת זיכרון והתרוממות זו אנו מלאים רחשי אהדה והכרת טובה ומתפללים ומקוים לשפע ולשלום בריטניה, לגאולת ישראל השלמה ולפדות האנושות כלה במהרה בזמן קרוב. אמן".

נותר לנו רק לאחל למלכה אליזבת הרבה בריאות. God save the Queen.

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation