"נותנים שמות ללוחמים": פרויקט מיוחד של הספרייה הלאומית ופייסבוק

פרויקט מיוחד של הספרייה הלאומית בשיתוף פייסבוק ישראל לרגל יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל: בואו לזהות ולתייג את יקיריכם, בני משפחתכם וחבריכם ששירתו בצה"ל, בתמונות היסטוריות ונדירות מאוסף התצלומים של הספרייה הלאומית

הספרייה הלאומית
07.05.2019
Photo shows: IDF soldiers with armour support acting on the Golan Hights with its new Israeli Merkava tanks

בין האוצרות הרבים ששמורים בספרייה הלאומית של ישראל נמצאים גם אלפים רבים של תצלומים המתעדים את חיילי וחיילות צה"ל לאורך שנות עצמאותה של המדינה. במסגרת פרויקט הדיגיטציה העצום שמתבצע בספרייה בשנים האחרונות, התצלומים הישנים חוזרים לחיים והנגטיבים המצהיבים הופכים לתצלומים ברזולוציה גבוהה ואיכותית.

אלא שבמקרים רבים אין לספרייה מידע מיהם החיילים המצולמים בתמונה – וכאן הציבור הישראלי נכנס לתמונה.

במסגרת הפרויקט המשותף של הספרייה הלאומית עם פייסבוק ישראל, שהחל בקיץ האחרון במטרה להנגיש את אוצרות התרבות של ישראל לקהל הרחב, יועלו היום (ג') לרשת אלבומי תמונות של חיילים וחיילות צה"ל מכל מלחמות ישראל. אנחנו מזמינים את הקהל הישראלי לזהות ולתייג את יקיריו, בני משפחתו וחבריו ששירתו במלחמות ישראל, וכך יונצחו שמותיהם בדפי ההיסטוריה של ישראל, ויישמרו למען הדורות הבאים לצד אוצרות התרבות והמורשת של המדינה והעם, השמורים בספרייה הלאומית.

אוסף התצלומים של הספרייה הלאומית כולל יותר מ-2 מיליון וחצי תצלומים של ארץ ומדינת ישראל. מדובר באוסף הגדול ביותר בעולם של תמונות סטילס המתעדות את ישראל לאורך יותר מ-150 שנה. האוסף הייחודי הזה כולל בתוכו מספר אוספים שונים ומגוונים, אבל מתוכם בולט במיוחד אוסף ״דן הדני״ – ארכיון של למעלה ממיליון תצלומים המתעדים כמעט כל אירוע בחייה של המדינה. דן הדני וצוות צלמי העיתונות שלו תיעדו אירועים פוליטיים, אירועי תרבות וגם מלחמות ושכול לאורך עשרות שנים. הצלמים ליוו את לוחמי צה"ל בשחרור העיר העתיקה בששת הימים, בקרבות הבלימה בסיני וברמת הגולן ביום הכיפורים, במבצע שלום הגליל ובבוץ הלבנוני, בכל מקום שאליו חיילים נשלחו להילחם ולהגן על המדינה.

דן הדני תרם את האוסף לספרייה הלאומית, למקום שבו הוא יישמר בעבור הדורות הבאים, אולם צוות הספרייה נתקל בבעיה: המידע על התצלומים הוא מועט ביותר. ברבים מהמקרים הוא כולל רק את מקום הצילום ומועדו, "מלחמת שלום הגליל, 1982", לדוגמה. נוכח זאת, החליטה הספרייה לנסות להיעזר בקהל הרחב, ובעזרת פייסבוק ישראל להפיץ את התמונות לכמה שיותר בני אדם – כדי שיוכלו לעזור ולהוסיף את המידע החשוב ביותר על התצלומים – מי מצולם בתמונה ומה הסיפור מאחוריה.

"אנו שמחים לשתף את הציבור הישראלי במשימה החשובה של שימור התרבות והמורשת של מדינת ישראל", אמר ראש אגף הדיגיטל בספרייה הלאומית, ירון דויטשר. "אנו בטוחים כי באמצעות שיתוף הפעולה עם פייסבוק, המאפשר לנו להוציא את אוצרות התרבות מארכיוני הספרייה ולהנגיש אותם לקהלים גדולים, ייאסף מידע רב. המידע הזה יאפשר לתלמידים, לחוקרים ולציבור הרחב לדעת יותר על מה שהתרחש כאן מאז קום המדינה".

לקראת יום העצמאות התמונות יעלו לעמוד הפייסבוק של הספרייה הלאומית והמידע שיתקבל מהציבור יישמר בקטלוג הספרייה הלאומית, לצד כלל אוצרות התרבות של המדינה והעם היהודי, על מנת שגם בני ובנות הדורות הבאים יוכלו לדעת ולהבין יותר על מה שאירע כאן ב-71 השנים החולפות. מדובר בפרויקט ארוך טווח, ובחודשים הקרובים נשתף עם הציבור עוד ועוד תמונות.

עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל: "היום, בעידן הדיגיטלי אנחנו רואים שינוי ביכולת לספר את סיפור הקמת המדינה באופן שמנגיש את ההיסטוריה ואת האנשים שהיו שם בדרך הכי מוחשית ועמוקה. עברה של מדינה הוא אחד הנכסים הגדולים שיש לה והוא מתווה את מי שהיא ואת מי שתהיה. אוצר התמונות הללו מספר את סיפורה של המדינה לאורך כל שלביה ומחבר אותנו לאנשים שהיו שם ושבזכותם אנחנו כאן מציינים 71 למדינת ישראל. אני נרגשת מאוד ומקווה כי נוכל לחבר שמות לפנים בתמונות הכה נדירות הללו".

 

לאלבומים המלאים

מלחמת העצמאות

מובילי פרדות ההספקה למוצב ברקן על הגלבוע מלחמת העצמאות 1948, מתוך אוסף מראה עיניים, אוספי ביתמונה, אוסף קבוץ חפציבה.
מובילי פרדות ההספקה למוצב ברקן על הגלבוע מלחמת העצמאות 1948, מתוך אוסף מראה עיניים, אוספי ביתמונה, אוסף קבוץ חפציבה.

מבצע סיני

חיילים בחופשה לאחר מבצע קדש, 1956, מתוך אוסף אדי הירשביין, אוספי ביתמונה.
חיילים בחופשה לאחר מבצע קדש, 1956, מתוך אוסף אדי הירשביין, אוספי ביתמונה

מלחמת ששת הימים

חיילים בנגב, 1967, צילום: צוות יפפא, מתוך ארכיון דן הדני
חיילים בנגב, 1967, צילום: צוות יפפא, מתוך ארכיון דן הדני

מלחמת ההתשה

צה"ל בסיני, צילום: צוות יפפ"א, מתוך ארכיון דן הדני.
צה"ל בסיני, 1970, צילום: צוות יפפ"א, מתוך ארכיון דן הדני

מלחמת יום כיפור

חיילים באתנחתא בהופעה של דבורה חבקין, צילום: צוות יפפ"א, מתוך ארכיון דן הדני
חיילים באתנחתא בהופעה של דרורה חבקין, צילום: צוות יפפ"א, מתוך ארכיון דן הדני

מלחמת שלום הגליל

חיילים חוזרים מלבנון, 1982, צילום: צוות יפפא, מתוך ארכיון דן הדני.
חיילים חוזרים מלבנון, 1982, צילום: צוות יפפא, מתוך ארכיון דן הדני

צה"ל בשנות ה-70

חיל הנשים, 1970, צילום: צוות יפפא, מתוך ארכיון דן הדני
חיל הנשים, 1970, צילום: צוות יפפא, מתוך ארכיון דן הדני

צה"ל בשנות ה-90

חייל מתפלל בכותל המערבי, 1989, צילום: צוות יפפ"א, מתוך ארכיון דן הדני
חייל מתפלל בכותל המערבי, 1989, צילום: צוות יפפ"א, מתוך ארכיון דן הדני

 

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation