איך הגיעה חתימה בכתב ידו של היטלר לספרייה הלאומית?

בין אלפי האוטוגרפים שאסף אברהם שבדרון, התגלה גם אות מיוחד שהוענק לרופא אוסטרי בחתימתו של אדולף היטלר

הספרייה הלאומית
21.03.2022
אדולף היטלר והחתימה בכתב ידו שהתגלתה בספרייה הלאומית

הכירו את אברהם שבדרון (לימים שרון). הוא היה הוגה דעות, מלומד וחוקר, אבל בראש ובראשונה הוא היה אספן. שתי אהבות גדולות היו לו לשבדרון: חתימות (אוטוגרפים) ודיוקנאות (פורטרטים) של יהודים מפורסמים. מפעל חייו היה לבנות לא פחות מאוסף לאומי של חתימות ודיוקנאות של אנשי שם יהודים. במהלך שנות חייו הצליח לאסוף כ־6,000 חתימות וכ־3,000 דיוקנאות. את האוסף המרשים הזה, הגדול מסוגו בעולם, תרם לספרייה הלאומית.

אומנם שבדרון התמקד באישים יהודים, אבל לעיתים חרג ממנהגו וצירף לאוסף גם חתימות של אישים מפורסמים שאינם יהודים.

ב־10 בנובמבר 1946 קיבל שבדרון "מתנה" מאת מר היינריך פריי. להבנתנו מדובר באפרים היינריך פריי (1912–2006), יהודי יליד וינה, שבשנות ה־40 של המאה הקודמת עבד באוניברסיטה העברית ומשנות ה־50 שימש פרופסור במכון ויצמן.

ה"מתנה" כללה אות הוקרה שניתן לפרופסור בשם וילהלם פלטה בינואר 1943. הפרט המדהים ביותר הנוגע לאות הוא מי שהעניק אותו – לא אחר מאדולף היטלר. ואם לא די בכך, הצורר גם חתום עליו בכתב ידו. בגב תעודת ההוקרה ציין שבדרון כי פריי "מצא זאת בווינה לאחר הכיבוש". איך פריי שם ידיו על הפריט הנדיר? את זה לא הצלחנו לגלות.

חתימתו של אדולף היטלר

מתחקיר קצר עולה כי פרופסור פלטה היה רופא שהתמחה במחלות מטבוליות, ובעיקר בסוכרת וטיפול באינסולין. במסגרת עבודתו כתב פלטה פרסומים חשובים הנכללים גם היום בספרי רפואה ומחקר, ולעיתים שיתף פעולה עם חוקרים נוספים מרחבי העולם. פלטה תמך בנאציזם עוד לפני האנשלוס (סיפוחה של אוסטריה הפשיסטית לרייך השלישי) ב־1938. הוא אף אפשר לתאי סטודנטים נאציים להשתמש בביתו. ייתכן שזו הסיבה לתעודת ההוקרה שקיבל מהיטלר.

נציין כי מצאנו מידע גם על אדם נוסף בשם וילהלם פלטה. הוא היה רופא יהודי אוסטרי שסולק (ואולי נרצח) במסגרת ה"טיהורים" שנעשו באוסטריה זמן קצר לפני הענקת העיטור.

האות שזכה פלטה לקבל מהפיהרר היה עיטור "לרווחה סוציאלית" שהוענק על־ידי היטלר החל מ־1939 לאנשים בסקטור הציבורי ש"תרמו" לרווחתו של העם הגרמני. גם יוזף מנגלה, "מלאך המוות מאושוויץ", זכה בעיטור על "מחקריו" המפלצתיים.

האות שהעניק הפיהרר לפרופ' וילהלם פלטה. לחצו על התמונה לגודל מלא

וזהו תוכן העיטור:

בשם העם הגרמני

אני מעניק את הפרס לפרופסור וילהלם פלטה מאוניברסיטת וינה

הרמה השלישית של עיטור הרווחה הסוציאלית הגרמני.

ברלין, 30 בינואר, 1943

הפיהרר

אדולף היטלר

בהכנת הכתבה השתתפו דניאל ליפסון, נתי גבאי, רחל משרתי ומתן ברזלי

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation