גילוי העולם כפי שמשתקף במפות עתיקות

עידן התגליות הביא להרחבת הידע האנושי בנושא הגאוגרפיה של העולם בו אנו חיים ועל נופים ואנשים במחוזות רחוקים באמריקה ואסיה. חידושים אלו משתקפים גם במפות עתיקות השמורות בספרייה הלאומית

איילת רובין
25.04.2021

השנה מציין העולם 500 למותו של פרדיננד מגלן, מגלה הארצות הנודע. הפלגותיו בשירות מלכי פורטוגל וספרד הביאו לגילוי חלקי עולם ונתיבי שייט שלא היו ידועים עד אז לאדם המערבי. ניתן להתחקות אחר תגליות מסעות מגלן והידע האנושי שנצבר בהמשך עידן התגליות ע"י נוסעים וחוקרים נוספים, תוך עיון במפות עתיקות השמורות בספרייה הלאומית באוסף המפות ע"ש ערן לאור.

מפת עולם מעניינת וייחודית משנת 1503 היא מפתו של Gregor Reisch. תבנית המפה הבסיסית הינה כשל מפות תלמי (פתולומיאוס) הכוללות את העולם העתיק בלבד, כפי שהיה ידוע לגאוגרפים לפני עידן התגליות.

ואולם, במפה זו, בגשר היבשתי המקשר בין דרום מזרח אסיה לאפריקה (בשוליים התחתונים של המפה), יש התייחסות מרומזת ראשונה המופיעה על מפה מודפסת לגילויי קולומבוס: ["כאן אין יבשה כי אם ים ובו איים שאינם ידועים לפתולימיאוס"] מיקום הכיתוב (סומן בצהוב) מתאים לאמונתו של קולומבוס שגילה איים ליד חופי אסיה.

זו הפעם הראשונה שייצוג רוחות השמיים הינו כפרצופים מסוגננים וייחודיים, (ולא ככרובים כפי שנעשה עד אז); באחד הראשים מוצאים את הייצוג הראשון בדפוס לשימוש במשקפיים.

כידוע, אחת התגליות המשמעותיות ביותר של עידן התגליות היא גילוי אמריקה ע"י כריסטופר קולומבוס ב- 1492. בעשרות השנים לאחר מסע קולומבוס, שם היבשת המופיע על המפות כולל התייחסות להיותה "העולם החדש":

"תאור חדש של אמריקה העולם החדש" 1570

מפת צפון ודרום אמריקה משנת 1596 שכותרתה "אמריקה העולם החדש" כוללת את דמויותיהם של מגלי הארצות – קולומבוס, אמריגו וספוצ'י, מגלן ופרנסיסקו פיסארו – עם ציון שנות מסעותיהם – וכן איורי ספינות, עוגן, ועזרי ניווט כמצפנים ומפות.

פרדיננד מגלן
אמריגו וספוצ'י שעל שמו נקראת יבשת אמריקה

מפת התלתן, 1585 מציגה את יבשות העולם העתיק כשלושת עלי התלתן, ואת "אמריקה העולם החדש" בפינה השמאלית התחתונה.

מפה זו מייצגת ישן וגם חדש: מצד אחד נמצא בה את ייצוג העולם העתיק שבמרכזו שלוש היבשות אירופה, אסיה ואפריקה, והמניע ליצירתה הינו תפיסה דתית – ירושלים במרכז, רומא –מושב האפיפיור – מודגשת, ומן הצד השני המפה מייצגת את המציאות הגיאוגרפית המעודכנת – יבשת אמריקה. למרות שהספר מתוכו לקוחה המפה עוסק בכתבי הקודש, המחבר הרגיש כי אינו יכול להתעלם מן הגילוי החדש ובחר לכלול אותו במפה.

אטלס עולם, 1585

המפה הראשונה המופיעה בו – מפת עולם הכוללת גם את אמריקה, בחלקה הדרומי מערבי של המפה נדפס כיתוב המתייחס לגילויי מגלן.

המפה השניה באטלס נבחרה להיות מפת אמריקה עם הכותרת "אמריקה העולם החדש"

מדובר באטלס כיס בצביעת יד מוקפדת, בה עשו שימוש גם בעלי זהב להשגת תוצאה מרשימה ואיכותית.

מפת אמריקה, 1610 בקרוב

כיתוב בצפון ומרכז אמריקה: [צרפת החדשה ו- ספרד החדשה] Nova Francia, (היום- רובו של חבל קוויקבק בקנדה) ו- Nova Hispania (היום – מרכז ארצות הברית ומדינות מרכז אמריקה). במקביל למסעות גילוי הארצות, המעצמות האירופאיות משתלטות על השטחים החדשים כדי לנצלם לצרכיהן.

האדם המערבי שהגיע לדרום אמריקה התבונן בסקרנות על ילידי היבשת החדשה ותאר את חייהם בציורים המעטרים את המפה: ילידים בברזיל מכינים משקה אלכוהולי מנדיוקה משורש המניהוט, (התססת שורש הצמח בתהליך של בישול, לעיסה ויריקה).

ציידים ודייגים בסירות:

במפה ציורית זו לא נפקד מקומו של עולם החי. נוכל למצוא בים דג מעופף ומפלצת ים, ועל מסגרת האיור התחתון תיעד מאייר המפה עופות האופיניים לדרום אמריקה.

לא תמיד הצליחו מגלי הארצות לעמוד בצורה מדויקת על טיב תגליותיהם בזמן אמת. דוגמא לכך ניתן לראות בייצוג חצי האי באחה קליפורניה:

מפת צפון ומרכז אמריקה, 1669 עם הזיהוי השגוי של חצי האי באחה קליפורניה כאי (ולא חצי-אי כפי שהוא במציאות).

ניתן לראות שקו החוף ממופה בפירוט יחסי, בעוד פנים היבשת ריק כי טרם הספיקו ללמוד אותו ולמפותו בצורה מדויקת. כן מופיעים על המפה איורי בעלי חיים אופייניים לאזור.

מפת עולם 1580 לערך כוללת כיתוב המתייחס לקולומבוס ולתאריך גילוי אמריקה 1492 וכן כיתוב "אמריקה או הודו החדשה". הכיתוב הזה תואם לאמונתו של קולומבוס שהגיע להודו (ממינוח זה נגזר השם אינדיאנים לילידי יבשת זו).

מפת אזור הפיליפינים 1593 [את איי הפיליפינים גילה פרדיננד מגלן במסעו בשנת 1521]

באיורים על המפה בדרום ובאזורי האוקיאנוסים הילידים בערום חלקי ועוסקים בדייג וציד כשהם אוחזים חניתות וקשתות. בעוד בצפון, ביבשה, רוב הדמויות לבושות.

מפת אזור הפיליפינים, 1595, מכוונת לדרום. על המפה איורי חיות וספינה אירופאית.

המפה כוללת בשטחי סין איורים נאים של בעלי החיים שהעין האירופאית בת התקופה אינה מורגלת לראותם:

ב- 1519 עברו ספינות מגלן מן האוקיאנוס האטלנטי לאוקיאנוס השקט דרך מה שייקרא מצר מגלן.

מפת המצר, 1638

המצר, ולצידו זוג פינגווינים ניצבים בשטח צ'ילה.

מפה פורטולנית מתוך אטלס של בלאו, 1663 מפה זו כוללת סימון מסלולי שייט באזור איי הודו המזרחית והפיליפינים ואיורי ספינות אירופאיות.

מפת עולם עם הגילויים החדשים – כולל דמויות ונופים מן הארצות שנתגלו לאחרונה, 1748

המתבונן באיור העליון משמאל יכול לראות דוגמה לארץ חדשה שהתגלתה לא מכבר, ובה חקלאים אוספים יבול בשדות, סחורות ארוזות ממתינות, צייד יורה חץ מקשת, וברקע ספינות.

באיור התחתון מימין מוצגות מדבריות אפריקה, ודמות עם אריה.

מפת אזור פולינזיה ואוסטרליה, 1790. המפה כוללת סימון נתיבי השייט של מגלי הארצות כג'יימס קוק (שהיה האירופאי הראשון שהגיע למזרח אוסטרליה) וטסמן (על שמו טסמניה) שגילה את ניו זילנד.

אוסטרליה מכונה Ulimaroa – שם שניתן לה ע"י גאוגרף שבדי והיה בשימוש בעבור יבשת זו במפות אירופיות במשך כארבעה עשורים.

האזור הצפוני מזרחי לניו-זילנד עם סימון נתיבי מסעותיהם של קוק וטסמן ושנת המסע.

מפת אזור אוסטרליה ופולינזיה 1796 עם הכיתוב "הולנד החדשה" לאוסטרליה. זו התקופה בה הולנד היתה מן המעצמות המובילות במסחר ימי ובספנות, ומערב אוסטרליה היה שטח שליטה הולנדי.

גם במפה זו מסומנים נתיבי ההפלגה של נווטים ומגלי ארצות, תוך ציון שמם ותאריך המסע.

גילויי מגלן וחידושי עידן התגליות באים לידי ביטוי במפות העתיקות והציוריות, וניתן למצוא בהן עדות להשתנות תמונת העולם עם הגילויים החדשים, התפתחות המדע ופיתוח חידושים בתחומי עזרי הניווט והקרטוגרפיה. המפות האירופאיות מתעדות לא רק את הארצות החדשות, אלא גם את הנוף והמראות המהווים חידוש לעין המערבית ומספקים למעיין בהן חוויה אסתטית ולימודית גם יחד.

אתם מוזמנים להמשיך ולעיין במפות אוסף לאור הסרוקות באתר הספרייה. אוסף המפות ע"ש לאור בספרייה הלאומית

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation