סיפורת: 'אֵיבָה שלום', סיפור חדש מאת נעה ידלין

"פתאום, בחדר הקטן והשקט הזה, נדמה לה שהיא נחשפת בעירומה: בחורה חיה להחריד, בריאה להרגיז, שלא אכפת לה מכלום, למעט אולי מארנון ומעצמה"

1.

עשרים ואחד לשמיני תשעים וחמש, קו 26, ארבעה. עשרים וחמישי לשני תשעים ושש, קו 18, עשרים ושישה. שלישי לשלישי תשעים ושש, קו 18, תשעה עשר. זה קל: שלוש, שלוש, שמונה עשרה, תשע עשרה. צריך רק לזכור את השנה. תשעים ושש?

היא הורידה את עיניה אל המסך בזהירות, מבקשת ללכוד את השורה הנכונה, רק לוודא שזכרה נכון, היא לא רוצה לרמות, אבל השורות בטבלה רבות כל כך, תשעים ושש תשעים ושש תשעים ושבע תשעים ושמונה, והנה באמת כבר סוטה העין לשורה סמוכה, מדרחוב בן יהודה (פיגוע משולש) חמישה, רביעי לתשיעי תשעים ושבע, היא לא זכרה את זה אבל זה בסדר, את שנת תשעים ושבע היא עוד לא שיננה, והיא נודדת שורה אחת למעלה, כן, תשעים ושש, היא זכרה מצוין, יש לה סיכוי טוב במבחן הזה, ומעוּדדת היא מתחילה מחדש, ועכשיו כולל שלושים לשביעי תשעים ושבע שוק מחנה יהודה, פיגוע כפול, ששה עשר, ורביעי לתשיעי תשעים ושבע מדרחוב בן יהודה משולש חמישה. היא צריכה בכלל לזכור את הכפול, המשולש? היא סקרה בזריזות את המסמך, "DOC.פיגועיפ" – זה ניחם אותה איכשהו, גם המזכירה שהיא אמורה להחליף, זאת שתבחן אותה על הטבלה מחרתיים, גם היא כנראה טעתה לפעמים, אבל יש טעויות ויש טעויות – והיא רואה שאין הרבה כאלה, כפולים-משולשים, אולי שלושה-ארבעה, וממילא היא מבינה שאין ברירה, אלה הפיגועים החזקים באמת, זה לא המקום לזרוק זין.

סוגריים קטנים – חובקים ספרה, 1 – בישרו על התרחשות בלשונית הכחולה של פייסבוק, שקברה בתחתית המסך. היא הניחה אותה שם על תקן פרס: כשתגיע לשנת 2000, הבטיחה לעצמה, כשתגמור לשנן את העשור הראשון, תוליך לשם את העכבר, תגדיל את החלון לכדי מסך שלם, תבדוק מה התחדש אצל החברים שלה ותרשה לתנועה החיה, המנחמת, העולה מן העמוד המתעדכן לרמוס תחתיה את העמודות השחורות ולגרש קצת את המוות. על אף שהיא רק בתשעים ושבע היא מתפתה להציץ מה קורה שם, אולי כי היא חושדת שזה לא הפרס שקיוותה לו, ובאמת ארנון כותב בצ'אט, לא נראה לי שאני כבר אגיע היום… שפוך, וההודעה נדמית לה עקמומית, השלוש נקודות, השפוך, והיא מתנפלת על המקלדת אבל נקודת ההתחברות לצ'אט כבר לא ירוקה, והיא מתחרטת על רגע של תקווה מיותרת בטרם חמקה מפיגועיפ נקודה דוק, ובינתיים ארנון כבר פלש לשינה, או גרוע מזה, הוא ער עכשיו מאחורי נקודה אדומה.

היא חושבת בכוח על ההרוגים חסרי השם שלה, עוד לא לגמרי שלה, עוד לא קיבלה את העבודה, עשרים ואחד באוגוסט תשעים וחמש קו עשרים ושש ארבעה, עשרים וחמישי בפברואר תשעים ושש קו שמונה עשרה עשרים וששה, מנסה להתרכז באסונן של נשים חסרות צורה, אבל ארנון לא בא, הוא לא בא, ואסונה הקטן, העלוב, גואה בלבה שוב ושוב, עד שלא נותר שם מקום לשום דבר מלבדו.

ג'ושוע שרט את הדלת. היא שמרה את הקובץ על הדסקטופ, כאילו עלולים המתים לקום מאחורי גבה, להתמעט או להתרבות, לשים ללעג שעת שינון שלמה, ויצאה אליו בעד לחרך צר בדלת, הודפת בעדינות את בטנו ברגלה עד שסגרה את הדלת מאחוריה והרימה אותו בשתי ידיה והושיבה אותו לצדה על הספה בסלון. אבל החתול קם מתחת לידה הנחושה ללטפו ולהושיבו ולהצמיתו אל המושב, והלך שוב אל דלת החדר, והיא הרימה אותו שוב והוא השתחרר מאחיזתה ודידה מאוכזב אל המרפסת.

היא התביישה על שִמחתה באין רואה: מאז התחילה לצאת עם ארנון לפני כמעט שלושה שבועות היו שעותיה בבית נתונות למאבק בחתול, שביקש להיכנס לחדר דרך הֶרגל; אבל ארנון היה אלרגי, "שאין דברים כאלה", ותיאר לה איך פניו מתנפחות ונשימתו מתקצרת בכל פעם שנקרה חתול על דרכו, ורק כשנשבעה שגם בהיעדרו מן הבית יורחק החתול מחדרה ונקיונו יישמר, רק אז הסכים לבוא.

בביקורו הראשון כאן סיפרה לארנון שג'ושוע שייך בכלל לשותפה שלה. ממילא מה הסיכוי שיצליח ביניהם, ואם יצליח זה כבר לא ישנה: לא החתול יפריד ביניהם. את בגדי השינה שלה, הספוגים בשערותיו של החתול, היא כלאה ליתר בטחון בשקית גדולה מחוץ לחדר, בתוך ארון מרוחק בקצה המסדרון, ולבשה במקומם חולצה חדשה, לא מסוכנת.

כעת נדמה לה שהחתול מתחיל לוותר, על אף שהרוויח את זכויותיו ביושר. אבל היחסים שלה עם ארנון פשוט תלויים בזה, ולבה מייסר אותה פחות משציפתה.

לפעמים, כשהרגישה שאהבתה אל ארנון מופרזת, שמוטב לה להישמר מהתאהבויות כאלה, היתה מדמיינת את פניו של ארנון מתנפחים ואת קומתו מתכווצת, מגחיכה אותו בכוח עד שגם חוכמתו תקטן ופניו היפים יאבדו כל חן. אבל מהר מאוד פקע קפיץ הדמיון, וארנון היה חוזר למידותיו.

2.

תשיעי לשמיני אלפיים ואחת, סבארו, חמישה עשר; שלישי לתשיעי אלפיים ואחת, רחוב הנביאים, ללא, אנוש אחד. בהתחלה ניסתה לשנן גם את מספר הפצועים, זה הופיע שם, בטבלה, אבל די מהר היא ראתה שזה לא הולך, זה לא נורמלי, והחליטה לדלג על פיגועים בלי הרוגים – בטבלה הם כונו "ללא" – ולפצות את הפיגוע או את מעסיקיה הפוטנציאליים בשינון הפצועים קשה ואנוש, גם אם לא היו הרוגים בכלל.

המרכז לטיפול בנפגעי פעולות איבה שכן בבית אבן רחב מידות במושבה הגרמנית, ששלט מלבני גדול שנתלה בחזיתו הבדילו בגסות משכניו. מנהל המרכז, זה שנתן לה את המשימה הזאת, היה גבר רזה וצעיר להפתיע. הוא הזכיר לה את הבחורים שהיו מסתובבים בקמפוס בחולצות עם לוגו של מפלגות מרכז, מחלקים הזמנות למסיבות המוניות או לכנסים של תאי סטודנטים, צעירים בכוח. הוא אמר, אנחנו בונים פה את המרכז על פי מודל אמריקאי, ובאמת היה המקום מואר מאוד, עיצובו חדש להפתיע, כאילו היו פעולות האיבה פרויקט סטארט-אפ נוצץ. במודעה נכתב: דרושה פקידה/מנהלת משרד, המודעה פונה לשני המינים כאחד.

הם התיישבו בחדר צדדי והוא סגר אחריהם את הדלת. לשווא חיפשה סביבה סימנים של מוות – תצלומים שחורי-מסגרת על הקיר, קלסרים עם קטעי ארכיון על המדף – אבל העדרם לא הקל עליה, להפך; היא ידעה שהוא מוכרח להיות שם, המוות, אורב באיזו פינה, והעדיפה שיראה כבר את פניו. המנהל שאל: אם היית יכולה לבקש תכונה נוספת, שאין לך, איזו תכונה היית מבקשת? היא אמרה: אסרטיביות. הוא הביט בה רגע ארוך מדי, כמבקש להיזכר באיזו טכניקה של ריאיון עליו לנקוט עכשיו, ושאל, ואם היית יכולה לוותר על תכונה? והיא אמרה, קצת אובססיביות אולי, להשקיע את כל כולי באופן מוגזם במטרה, והוא וידא, אז על זה היית מוותרת, והיא אמרה, נראה לי, במחשבה ראשונה, והוא אמר, חבל, אובססיביות זה דווקא דבר שאנחנו מעריכים כאן.

פתאום, בחדר הקטן והשקט הזה, נדמה לה שהיא נחשפת בעירומה: בחורה חיה להחריד, בריאה להרגיז, שלא אכפת לה מכלום, למעט אולי מארנון ומעצמה. הוא אמר, טוב, ריכז לפניו כמה דפים והביט בה בשהות אחרונה, והיא ביקשה לומר, תן לי את העבודה הזאת ולא תתחרט, כמו בסרטים, אבל פתאום זה נשמע לה כמו הבטחה למשהו לא הולם, ורגע לא ידעה מה בכלל מונח שם, ביניהם, במרכז השולחן, אם זה המוות שחיפשה על הקירות, על הפרקטים, או אולי סתם, גוש רגיל של הדבר הזה שיושב תמיד בין בחורה לבחור, גם כששיחתם רגילה. הוא אמר, ביום רביעי אתם נפגשים עם אילנה, המנהלת משרד שלנו, ולפתע הבינה שהיא בתחרות, שהיא לא היחידה, בינתיים אנחנו ניתן לך קצת חומר ללמוד בעל פה, שתכירי את המאטריה, מה שנקרא, מגיעים לכאן אנשים שעברו דברים לא פשוטים ואת צריכה לדעת על מה מדובר. אילנה כבר תסביר לך.

היא נשלחה אל מנהלת המשרד, שסימנה לה באצבעותיה "רגע" ואמרה אל השפופרת איבה שלום. היא הביטה בה בשעה שטיפלה בענייניו של מישהו, מניחה את השפופרת על שולחנה ונודדת בין החדרים. למה היא עוזבת את העבודה הזאת? אולי ביום רביעי תוכל לשאול אותה, לפני או אחרי המבחן. לבסוף הניחה הפקידה את השפופרת על כנה. מיד נשמע צלצול נוסף. היא אמרה, איבה שלום להמתין רגע, ופנתה אליה: אני אתך.

3.

שמונה עשר לשישי אלפיים ושתיים, קו שלושים ושתיים, תשע עשרה; תשע עשרה לשישי אלפיים ושתיים, הגבעה הצרפתית, שבעה.

אחר הצהריים, כשחזרה מהריאיון, הייתה להם שיחה מרגיזה. כך היא כינתה אותה, כאילו היא וארנון באמת שווים, אבל באמת חיכתה בקוצר רוח לגזר דינו, ונידונה בינתיים לישון לבד, מקווה שבכך תם העונש.

היא סיפרה לו על התפקיד, פקידה לוכסן מנהלת משרד במרכז לטיפול בנפגעי פעולות איבה, זה ארבעים שקל לשעה, שזה מטורף, זה יוצא יותר מהמלצרות ומשאיר לה כמעט שלושה ימים לאוניברסיטה, והוא שאל, אז קיבלת את זה? והיא אמרה, נראה לי שהם התלהבו ממני, אף שלא ידעה אם זה נכון, אני נפגשת מחרתיים עם המנהלת משרד, בינתיים הם נתנו לי דף נתונים ללמוד על כל הפיגועים שהיו בירושלים, בא לי למות, והוא אמר, את לא רצינית, והיא שמחה רגע, הנה היא מצליחה לעורר בו עניין אמיתי, והוא שאל, מה, כאילו ללמוד בעל פה? והיא אמרה, נראה לי, והוא שאל, את התאריכים, את שמות ההרוגים, את מה? והיא אמרה, הגזמת, את מה שיש בטבלה שהביאו לי, זה תאריכים נדמה לי ומספר הרוגים, לא יודעת, עוד לא פתחתי את הקובץ. הוא אמר, את הפלסטינים שצה"ל מוריד בשטחים אני מבין שלא נתנו לכם ללמוד, ובבת אחת היא התחרטה, היא מוכנה לא לעבוד יותר אף יום אף פעם, רק שהשיחה הזאת תתבטל, רק שתימחק, והיא אמרה, ברור שלא, אלא מה, ככה היא שינתה בשבילו את הטון בן רגע, והוא אמר, ואת סבבה עם זה, והיא אמרה, אני לא סבבה עם זה, אבל זאת עבודה, סתם עבודה, והוא אמר, סתם עבודה זה לא, עבודה שמשננים בה הרוגים בפאקינג פיגועי התאבדות זו לא סתם עבודה, והיא אמרה, לא יודעת, באים לשם אנשים שנהרגו להם אנשים, אני צריכה לקבל אותם, אני לא אגיד לבנאדם חכה שניה ואתחיל לעשות לו ויקיפדיה על הפיגוע, וחוץ מזה גם סתם נראה לי שהם רוצים לראות שאני רצינית בעבודה, זה כמו לשנן תפריטים כדי להתקבל לעבודה במסעדה, לדעת כמה חריף יש בכל מנה, והוא אמר, מה זה, בדיוק אותו דבר, והיא אמרה, אני צוחקת.

הוא אמר, יש בך משהו נורא ממסדי, את יודעת? והיא אמרה, מה, אף ששמעה היטב, והוא אמר, יש בזה משהו נורא ממסדי.

התחשק לה לומר לו שהחתול דווקא כן שלה, ושהיא שיקרה לו מהרגע הראשון, כשראה את החתול וסיפר איך פעם הוא הגיע כמעט לאשפוז בגלל חתולים כאלה, ושבניגוד למה שאמרה לו היא גם מעשנת מאחורי גבו, ומזל שהיא עושה ככה, כי רק בזכות זה היא שומרת על פאסון, חותכת לפעמים את הפגישה באמצע רק כי היא חייבת סיגריה, ומחטאת את הפה אחרי כן, מחטאת ומחטאת ומחטאת עד שלא נשאר לה כבר טעם. אבל היא לא אמרה כלום.

4.

אחת עשרה לשישי אלפיים ושלוש, קו ארבע עשרה אל"ף, שבעה עשר; תשע עשרה לשמיני אלפיים ושלוש, קו שתיים, עשרים ושלושה.

בערב שלפני המבחן הוא בא. הוא שאל אם גמרה ללמוד, והיא אמרה שלא ממש אבל כבר אין לה כוח, למרות שסיימה. הם ראו קצת טלוויזיה בלפטופ במיטה, ובסוף לא הזמינו שום דבר לאכול. היא שאלה אם הוא לא מרגיש טוב או משהו, והוא אמר, ממש לא, סתם בימים האחרונים אני במצב רוח קצת מוזר. היא שאלה, זה קשור אלי? והוא אמר, קצת, כאילו, במובן מסוים אני מקנא בך. היא הסתכלה בו בתקווה קטנה והוא אמר, היכולת הזאת, לכבות את המוח, לא לשאול שאלות, לדקלם מה שאומרים לך, לקחת את הכסף ולחזור הביתה לערב מול הטלוויזיה – נראה לי שזה הופך את החיים להרבה יותר פשוטים.

הוא לא הביט בה כשדיבר, עיניו נעוצות במסך. היא הביטה בו עוד רגע וייחלה שיחזור בו, שיפיס את העלבון, אבל צדודיתו לעגה לה.

כשנרדם, קמה מהמיטה והלכה במסדרון הארוך עד קדמת הדירה, פתחה את דלתות המזנון החום שהשאיר שם בעל הבית והוציאה שקית ניילון, קשורה בקשר נחוש מדי. היא קרעה אותה בידיה וחילצה את חולצת השינה הישנה שלה, מגואלת בשערותיו של החתול. היא לבשה את החולצה וחזרה אל המיטה. לבה הלם בַּשקט. שביעי לחמישי, אלפיים ושלוש עשרה.

*

מספריה של נעה ידלין: "חיי מדף", "בעלת הבית", "שטוקהולם" (כנרת זמורה ביתן). כלת פרס ספיר לשנת 2013.

 

המוסך – גיליון מס' 1 – כל הכתבות:

     
     
     
     

פנים אחרות: ראיונות עם משוררות ומשוררים שאנחנו אוהבות

ראיון רדיופוני שערכה ענת שרון-בלייס עם חתן פרס ישראל, טוביה ריבנר, ואשתו גלילה ריבנר יזרעאלי, בשנת 2013 לרגל יום הולדתו התשעים.

טוביה ריבנר וש"י עגנון. מתוך: ארכיון עגנון, הספרייה הלאומית

טוביה ריבנר וש"י עגנון. מתוך: ארכיון עגנון, הספרייה הלאומית

מאת: ענת שרון-בלייס

שלוש שנים לאחר שיצא ספרו "אחרונים", שעליו הצהיר כי הוא ספרו האחרון, עומד המשורר טוביה ריבנר לפני הוצאת ספר שירים חדש. הספר, "עוד לפני", יראה אור בסדרת "כבר" לשירה, בהוצאת מוסד ביאליק ובעריכת ליאת קפלן. בחרנו לפרסם פה אחדים מן השירים מתוך הספר החדש, ובהזדמנות זו להעניק במה לראיון שערכה איתו המשוררת ואשת הרדיו ענת שרון בלייס לציון יום הולדתו ה-90 ולרגל הוצאת ספרו "אחרונים". בתוכנית החגיגית שילבה שרון בלייס שיחה עם החוקר ד"ר שחר ברם, בעקבות ספרו על ריבנר, "שגרירים אילמים", שיצא בהוצאת קשב לשירה.
הראיון להאזנה בקישור זה, ובהמשך, לראשונה בכתב, חלקים נבחרים ממנו.

על הקצה

כָּאן
לֹא
כָּאן

יוֹם
לֹא
יוֹם

לַיְלָה
לֹא
לַיְלָה

קַיָּם
לֹא
קַיָּם

רְאִי עִוֵּר

הוּא
מִי
הוּא

יָבוֹא
לֹא
יָבוֹא

מִשּׁוּמָקוֹם, פִּתְאֹם שַׁחֲרוּר
בָּרוּךְ הַבָּא!

רכבת העמק, אגדת סתיו

מִי יוֹדֵעַ כַּמָּה זְמַן עוֹד נִרְאֶה
אֶת הָעֵמֶק הַיָּפֶה הַזֶּה
אוֹקֶר וְכָתֹם וְיָרֹק וְחוּם, תְּכֵלֶת
עִם עֲנָנִים לְבָנִים גַּם קְצָת שְׁחֹרִים
מִי יוֹדֵעַ כַּמָּה זְמַן
נאֹכַל מִן הַחִטָּה הַגְּדֵלָה בּוֹ
וְנָשִׁיר הָעֵמֶק הוּא חֲלוֹם וְגַם
פֵּרוֹתָיו כְּגוֹן שְׁקֵדִים מִמַּטָּעֵי הַשְּׁקֵדִים
שֶׁפּוֹרְחִים לֹא עַכְשָׁו, אֲבָל אוּלַי
בָּאָבִיב הַבָּא
עָלֵינוּ לְטוֹבָה אוּלַי.
וּמֵהַקִּשּׁוּאִים וְהָאֲבַטִּיחִים שֶׁבִּשְׂדוֹתֵינוּ
מִבֵּית אַלְפָא וְעַד נַהֲלָל
נוֹסַעַת רַכֶּבֶת הָעֵמֶק אַחֲרֵי מְנוּחַת
שִׁבְעִים שָׁנָה כֻּלָּהּ חֲדָשָׁה לִמְהַדְּרִין.
סִפְּרוּ: לִפְנֵי שִׁבְעִים שָׁנָה בָּחוּר רָאָה בָּהּ
בַּחוּרָה יָפָה, הִתְאַהֵב בָּה וְהִיא יָלְדָה תִּינוֹק
כְּשֶׁהָרַכֶּבֶת הִגִּיעָה לְתַחֲנָתָהּ הַסּוֹפִית.
סִפּוּרִים כָּאֵלֶה מְסַפְּרִים בַּקּוֹמָה הַשְּׁנִיָּה
בָּהּ יָשַׁבְנוּ וְרָאִינוּ בְּכֶרֶם זֵיתִים
אֶת צַמְּרוֹת עֲצֵי הַזַּיִת מִלְמַעְלָה
גַּלִּים גַּלִּים בָּרוּחַ וְגַם בִּדְבָרִים אֲחֵרִים
נִכְנְסָה הָרוּחַ לֹא תָּמִיד רָעָה
מִי יוֹדֵעַ כַּמָּה זְמַן עוֹד
וְרַכֶּבֶת הָעֵמֶק שׁוּב תָּנוּחַ שִׁבְעִים שָׁנָה כִּי
לֹא תִּהְיֶה כְּדָאִית מִבְּחִינָה כַּלְכָּלִית אֶלָּא אִם
יִבְנוּ בָּעֵמֶק נְמַל תְּעוּפָה וְלֹא יִהְיֶה עוֹד עֵמֶק.

הָיֹה הָיָה שֶׁזּוּג בָּא בַּיָּמִים, טוּבְיָה, מִתְקָרֵב לְ-93
וְגָלִילָה, בַּת 84, נָסְעוּ יַחַד בְּרַכֶּבֶת הָעֵמֶק וְאִם לֹא מֵתוּ בָּאַמְבּוּהָא
בִּכְפַר יְהוֹשֻׁעַ הֵם חַיִּים עוֹד הַיּוֹם בְּיַחַד בְּאֹשֶׁר
וּמִי יִתֵּן וְכָךְ יַמְשִׁיכוּ שָׁנִים רַבּוֹת עַל אַדְמַת הָעֵמֶק
וְלֹא יִפָּרְדוּ גַּם לֹא בְּתוֹכָהּ אִם תִּוָּתֵר.

בצלע גבעת המורה

זֶה מִתְקָרֵב
לָמָּה לְהַעֲמִיד פָּנִים
זֶה מִתְקָרֵב
עִם כָּל הַיִּפְעָה, הָאֹשֶׁר הַזֶּה
לַחֲזוֹת בָּאֵשׁ הַזּוֹרֶמֶת בְּעַד
עָנָן מְמֹרַט יַרְכָתַיִם
וְהָאָרֶץ מִתַּחַת, כָּל מֶרְחַבְיָה
מְכֻסָּה אוֹר אָפֹר.
זְמַן רַב מֵאָז נִמְלַטְתִּי וָחַי.
בַּז מְדֻיָּק דּוֹאֶה מֵעָלַי חֲרִישִׁי.
רַק קוֹל הַחוֹל הַמְּחַלְחֵל. עַכְשָׁו
הָאֲדָמָה דְּמוּמָה.
הָאֲוִיר כְּמוֹ אֵפֶר שָׁקוּף
נוֹשֵׂא אֶת הַצֵּל הַקָּטָן עַד
אֵין זֵכֶר.

זקן מאוהב

לפרַנסואָה וִיּוֹן

הַזָּקֵן אוֹהֵב, הַזָּקֵן אוֹהֵב!
גּוּפוֹ הַקּוֹפֵא לְפֶתַע לוֹהֵב.
בִּבְרוֹשׁ מִתְקַשֵּׁט בְּמִקְלַעַת קִיסוֹס הוּא רוֹאֶה צִפּוֹר.
אֶבֶן גְּדוֹלָה בְּעֵינָיו הִיא שׁוֹר.
לִדְיוּנוֹת הַחוֹל הוּא קוֹרֵא הוֹ, כַּמָּה מַיִם!
אֶחָד, הוּא טוֹעֵן, אֵינוֹ אֶלָּא שְׁנַיִם.
בְּצָהֳרֵי יָם הוּא זוֹעֵק אֵשׁ! אֵשׁ!
הוּא חוֹשֵׁשׁ, הוּא מֵעֵז, הוּא מֵעֵז, הוּא חוֹשֵׁשׁ.
אַבָּא, אוֹמֵר הוּא, אַבָּא הוּא גְּדִי,
וּגְדִי הוּא זוּזֵי וְזוּזֵי בִּכְדִי.
לְמַקֵּל הוּא קוֹרֵא: כֶּלֶב. כֶּלֶב יִרְדֹּף.
וְשׁוּנְרָא חָתוּל אוֹ נָמֵר אוֹ קוֹף.
מַלְאַךְ הַמָּוֶת שָׁחוֹט שָׁחוּט?
מִי הַשּׁוֹחֵט? הוּא שׁוֹאֵל, אֵיךְ נִחְיֶה
אִם אִישׁ לֹא יָמוּת?
הַאִם לֹא שָׂבַע? הַעוֹדוֹ רָעֵב?
הַזָּקֵן אוֹהֵב! אוֹהֵב! אוֹהֵב!

בלי שם

עֵינָיו בְּעֵינַי
גּוּפוֹ גּוּף שֶׁל חֲלוֹם
קוֹלוֹ לִפְנִים
הוּא יוֹשֵׁב בֵּין אֶגְרוֹפֵי לִבִּי
לֹא אַנִּיחֶנּוּ
עַד מוֹתִי.

הוא

יוֹם
לֹא
יוֹם

לַיְלָה
לֹא
לַיְלָה

כָּאן

לֹא

כָּאן

רְאִי עִוֵּר
הוּא

לֹא
הוּא
בָּא
וְנוֹטֵל אֶת לְשׁוֹנִי

שיחה עם המשורר טוביה ריבנר ואשתו, גלילה ריבנר (יזרעאלי)

המשורר חתן פרס ישראל, טוביה ריבנר, בן תשעים. טוביה ריבנר, או בשמו המקורי קורט ריבנר, נולד בברטיסלבה שבצ'כוסלובקיה. הוא הגיע לארץ בגיל 17 ובהמשך התיישב בעמק יזרעאל. שם הוא חי עד היום בקיבוץ מרחביה. בני משפחתו ובהם הוריו ואחותו נרצחו במחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו. בעמק, נשא לאישה את עדה, אם ביתו הבכורה. לימים היא נהרגה בתאונת דרכים. בתחילת שנות החמישים הוא נשא לאישה את הפסנתרנית גלילה יזרעאלי ונולדו להם שני בנים. עקבותיו של הבן הצעיר מורן, אבדו, בעת שטייל בדרום אמריקה בתחילת שנות השמונים. בשיר שהקדיש לזכרו, "אור אורפאי", הוא כתב:  "לשם מה. לשם מה כל זה?  איני יודע. האמת – איזה פטפוט נורא". המתח הזה בין המילה לשתיקה מלווה את הפואטיקה שלו לאורך השנים בהן כתב שירה הגותית המשוחחת עם יצירות אמנות לצד שירה שכולה חכמת הפשטות. שירה עדינה, שבין שורותיה מסתתרות אמירות פוליטיות נוקבות, וכמובן, המון שירי טבע, או כפי שהוא מנסח את זה: "מה שאני רואה מהחלון, על זה אני כותב".  התוכנית לא נועדה לסכם את חייו ויצירתו של ריבנר אלא להטות אוזן לשעה בחייו. לכן ישבתי לשיחה איתו ועם אשתו גלילה. לצד היותו משורר עסק ריבנר בהוראה וחקר הספרות והוא גם צלם אמן. על עטיפת ספרו "אחרונים" מופיע תצלום שלו, שבו נראית דמות בשחור לבן, ספק פוסעת, ספק מרחפת, תלויה באוויר ולא נופלת, בניגוד, אולי, לציורי נפילתו של איקרוס, עליהם כתב בספרו "פסל ומסכה". ו"החיים הארוכים-קצרים" שלו, כשם ספרו האוטוביוגרפי, חיי היצירה וחיי המשפחה, ממשיכים לנוע על אותו ציר שבין האדמה, שממנה בוקעים הגבעולים שסופם הלחם שאנו אוכלים, "על חודו של סכין", לבין אותו רגע אחד, שאיש אינו יודע, מתי והיכן תכניע אותו השמחה.

ריבנר: שורשיי נטועים באוויר, באוויר. כנגד לאה גולדברג, שנשתלה פעמיים, אני לא חושב שאפשר להישתל פעמיים. אני חושב שמי שנעקר פעם אחת, נשאר באוויר כל ימיו. אז מבחינה זו, אני באוויר, ויחד עם זאת, כמו שאת רואה, גם על הקרקע".

ענת: אנחנו יושבים בחדר שלכם במרחביה, ואתה מוקף פה בספרים, מוזיקה, ציורים, תצלומים של המשפחה שלך וכאלו שאתה צילמת, ואתה מדבר על להיות עקור.

עקור ולא עקור, משום שמי שנעקר פעם, נעקר עד סוף ימיו, גם אם הוא חושב אחרת, איפשהו זה יושב בו. המילה בעברית בשביל מה שנקרא בגרמנית 'האומלט', מולדת. מולדת זה המקום שבו נולדת. אז יש רק מולדת אחת, כי הלידה השנייה היא מטפורית. אבל יחד עם זה אני מרגיש גם את עצמי פה על הקרקע, וזה יכולים לראות מהשירים שלי.

כן, בשירים שלך מהספרים האחרונים, שהרבה פעמים אתם חותם אותם, לצד הכאב והאובדן, באיזו שמחה.

אני לומד על שמחה. בעיקר אני אומר תודה על זה שעם כל מה שעברתי ומה שעברתי, מפליא אותי שהגעתי לגיל הזה. אז אני אומר תודה שאני יכול עוד לראות את זה ואני יכול ליהנות עוד מדברים ואפילו עוד לכתוב.

עולם מופלא/ טוביה ריבנר (מתוך "אחרונים", הוצאת קשב לשירה)

אֲפִלּוּ תִּמְצָא אֶלֶף סִבּוֹת לְהִתְנַגֵּד – הָעוֹלָם מֻפְלָא

תֹּאמַר: נוֹלָדִים כְּדֵי לָמוּת- אֵיזֶה זָדוֹן!

אֲבָל עַד אָז – הָעוֹלָם מֻפְלָא.

מֻפְלָא בַּמֶּה שֶׁהוּא מְגַלֶּה ובַמֶּה שֶׁהוּא מַסְתִּיר.

מֻפְלָא בְּבָרְאוֹ יוֹם אַחַר יוֹם וּמֻפְלָא בְּקָטְלוֹ לַיְלָה אַחַר לַיְלָה

בְּהַפְצִיעַ הַחַמָּה אֶת הָעוֹר הַקָּרִיר, הַדַּק שֶׁל הַשַּׁחַר

וּבִשְׁקִיעָתָהּ בְּכָל צִבְעֵי הַקֶּשֶׁת.

מֻפְלָא שֶׁאַתָּה מֵקִיץ בַּבֹּקֶר חַי וּמֻפְלָא שֶׁגּוּפְךָ

הִגִּיעַ לְגִיל מֻּפְלָּג כָּזֶה.

מֻפְלָא שֶׁשִּׁנֵּי הַטּוֹרֵף נִנְעָצוֹת בְּדִיּוּק בִּבְשַׂר הַנִּטְרָף

וּבְרָכָה וּקְלָלָה חוֹבְקוֹת זוֹ אֶת זוֹ.

וְהַיּוֹרֶה, כְּבָר בְּרֵאשִׁית סֶפְּטֶמְבֶּר, כְּחוֹמָה שֶׁל אֲוִיר – לֹא מֻפְלָא?

וְרָאִיתָ אֶת פָּרַת מֹשֶׁה רַבֵּנוּ (פָּרָה מֻפְלָאָה, אֵין לְהַכְחִישׁ)

אֵיךְ טִפְּסָה עַד קְצֵה הֶחָצָב (כְּאִלּוּ הִדְבִּיקָה אֶת פִּסְגַּת

אֵל קָפִּיטָן בְּיוֹסֶמיטי אוֹ אֶת הַקִּיר הַצְּפוֹנִי שֶׁל הָאַיְגֶר

בַּאֲלָפִים הַבֶּרְנָאִים) וְלֹא אָבְדָה גַּם לֹא נְקֻדָּה אַחַת מִגַּבָּהּ?

הַלֹּא מֻפְלָא הוּא שֶׁגּוּשֵׁי אֵשׁ וְגוּשֵׁי קֶרַח מִלִּפְנֵי טְרִילְיוֹן שָׁנִים

מְצִיצִים עָלֶיךָ כְּעֵינֵי שַׂחְקָנִים דֶּרֶךְ חֹר בְּמָסַךְ הַבָּמָה

נִצְנוּצִים נִצְנוּצִים?

וּמֻפְלָא, מֻפְלָא שֶׁמִּתּוֹךְ הָאֲדָמָה בּוֹקְעִים גִּבְעוֹלִים יְרֻקִּים זְעִירִים

שֶׁסּוֹפָם הַלֶּחֶם שֶׁאַתָּה וַאֲנִי אוֹכְלִים

עַל חֻדּוֹ שֶׁל סַכִּין.

לספר הזה שלך קוראים "אחרונים", יש לך ספר מלפני 15 שנים שנקרא "שירים מאוחרים".

כן, רציתי לקרוא לו אז שירים אחרונים ואז רפי (וייכרט, המוציא לאור) וגם גלילה, אמרו  מה פתאום אחרונים. אז הגענו למאוחרים.

ובין המאוחרים לאחרונים היה לך ספר ושמו "שירים סותרים".

נראה שזה הכל בחרוזים (צוחק). למה זה ככה? אני לא יודע, זה באמת משום שחשבתי שאני לא אכתוב, שהשירה נגמרה לי. אני יכול להסתכל על העלווה הזו ברוח וזה מספק אותי, אני לא צריך שיר. מעניינים אותי רק שירים שמאחוריהם עומד איזה אדם שאני רואה בו איזשהי קירבה, שאני יכול להאמין לו, נאמר כך. ואם שירים שאינם מעוררים את אמוני… פעם התעניינתי בכל השירים, היום לא. זהו. גם זה מוזר לי שאני עוד יודע לכתוב בגרמנית. אבל זו גירסא דינקותא, אין מה לעשות. וזה באיזשהו מקום יותר קרוב לי. וזה מוזר לי. כי בסך הכל, חייתי שמה עד גיל 17 ובשנים הראשונות אתה לא מדבר את השפה, אתה רק שומע אותה. ופה אני חי 73 שנים. מוזר. לכן, אמרתי עקור. כי זה משהו שיושב בתוכך והיית לא מודע, אבל זה יושב.

אני מקשיבה לך ופתאום זה נראה לי הגשר הזה, שתלוי באוויר בין שתי המולדות שלך, אתה הוא זה שתלוי באוויר.

כן. אני חי איפשהו בין. ויחד עם זה, וזה הפרדוקס, תראי כמה נופים ישראלים יש בייחוד בשירים המאוחרים. בהתחלה לא הבינו אותי כאן כל כך, כי דיברתי עם היד ולא עם הפה, בשירים המוקדמים שלי. בגרמניה הבינו את זה יותר טוב מאשר פה. הייתי מינורי לגמרי. היום נדמה לי, אני קצת פחות מינורי.

אתה חושב שזה בגלל שהיית בקיבוץ?

אני חושב שזו אחת הסיבות. הסיבה השנייה היא שלא הייתי אף פעם בשום חוג, לא שייך לבוהמה מטבעי, ודבר שלישי שהייתי שונה לגמרי ממה שכתבו, מהמקובל פה, וזאת הייתה אז ארץ מאוד שמרנית בטעמה, וקיבלה בעיקר את עצמה. לא נתנו את הדעת מה פירוש הדבר לכתוב שירה אחרי אושוויץ. עם האמירה המפורסמת הזו של אדורנו, שלכתוב שירים אחרי אושוויץ זה ברברי. זה לא כל כך ברברי, אנחנו לא ברברים. אבל פה לא נתנו את הדעת שצריך לכתוב איכשהו אחרת. אני כתבתי עם הפסקות ושתיקות. ואת זה לא הבינו פה. בגרמניה הבינו. זה מוזר. אחרי שקיבלתי פרס ישראל, התחילו לתמוה, גורי אמר שנפל לו האסימון. מאוחר, אבל נפל לו. היום כל זה, לא כל כך מעניין אותי.

גלילה, את יושבת לידנו והפנים מדברות.

גלילה:  יש לו עוד הרבה שתיקות, אני זוכרת שהוא אמר בשנים האחרונות, קודם כתבתי עם האגרוף על הפה, ואפשר להבין את מה שהוא אמר. הבלימה הפנימית הזו, שהדברים מוסתרים, יוצאים רק ברמזים. זה קשה כאן לקלוט את הדבר הזה.

ריבנר: וחוץ מזה, פה מה שהתחיל, במה שנקרא דור המדינה, זה 'אני אני אני'. אני לא הייתי 'אני אני'.

מה היית?

השירה שעליה התחנכתי, הגרמנית, למדתי בירושלים ספרות ושירה, וגם השירה האקספרסיוניסטית הגרמנית, אין בה כל כך הרבה אני. יש בה העניין, רעיונות סמליים בתמונות. לא התעסקות כל כך הרבה עם אני. ופה עד היום יש התעסקות גדולה עם נרקיסיזם. לא העולם שלי.

אתה צריך מכשול באמנות, שאתה צריך להתגבר עליו. בלי המתח הפנימי הזה שיש משהו שמפריע לך ואתה צריך, למרות הכל ואף על פי כן, כמו שהייתה נקראת הקבוצה שלנו בשומר הצעיר. האמנות, אני חושב, היא תמיד אף על פי כן, כנגד כל העולם.

גלילה עוזרת לי הרבה בשירים, לא רק בניקוד, היא מוצאת את החולשות שלי. ככה סיפרה לי לאה גולדברג, שהייתה קוראת לאמא שלה את השירים והייתה שמה את האצבע. גם גלילה, יש לה אוזן מצוינת".

גלילה: אבל זה לקח שנים, יש שירים שאני מבינה לעומקם רק שנים אחרי, שאני מבינה היום שהבנתי אותם אז רק על פני השטח. רק אחרי שנים אני מגלה איזה תהומות יש מתחת ואיזה עולם יש שם שלא יכולתי להגיע אליו, רק אחרי ניסיון חיים. ההפתעה לא נפסקת. אמרתי שהוא איש מפתיע. לפעמים גם את עצמו, הוא אמר, גמרתי לכתוב, ופתאום בא משהו מכיוון אחר. הוא אף פעם לא הרגיש את המוכרח שמאלץ אנשים לשבת ולכתוב".

 

 

המוסך – גיליון מס' 1 – כל הכתבות:

     
     
     
     

מסה: "כמוסה של אינטליגנציה פראית ורושפת"

מיכל בן-נפתלי, זוכת פרס ספיר השנה, על המחזה הראשון מאת רונית מטלון, "הנערות ההולכות בשנתן"

מאת: מיכל בן-נפתלי

"הנערות ההולכות בשנתן", מחזה ראשון פרי עטה של רונית מטלון עוקב אחר סיפורן של חמש נערות ממעון הנערות של אודט דה וויטו שמתחילות, לילה אחד, ללכת בשנתן.
הספר ראה אור במסגרת סדרת "מעבדה" בהוצאת רסלינג.

בחתימת המסה שלה, "קרוא וכתוב", כתבה רונית מטלון: "הזמן, השנים, השורות שמצטרפות ואלה שלא מצטרפות, מלמדים אותי דרך-ארץ, קצת נימוס כלפי ההיתקעויות הסרבניות, חסרות הפשר, של היד הכותבת. כמו בהמת-משא שנתקעת באמצע השביל כאילו בלי סיבה, ובעליה מצליף בה. יש סיבה. המכשול, המגבלה, הם הסיבה. המגבלה של הלשון, המגבלה של הזולת, שבתכן, בתחומן, פועל הדמיון, מנכיח את עצמו. זה הדמיון שמעניין אותי במה שאני קוראת ובמה שאני כותבת, שמגביל אותי ומוגבל על-ידי: הדמיון כלפי הזולת, הדמיון כלפי הלשון."[1] השורות האלה אינן רק מופיעות בווריאציה אחרת במבוא למחזה הנערות ההולכות בשנתן הסוקר בווידוי תמציתי את הדרך הז'אנרית המפותלת שבה נפסלו, בהתאמה, צורות הרומן, הנובלה והמסה במרדף אחרי הז'אנר ההולם את "הנערות", ז'אנר המתגלה לבסוף לא כתיאטרון חד-וחלק, אלא כטקסט חמקמק שהוא בעת-ובעונה-אחת מעין משל על כתיבה ותיאטרון על תיאטרון, תיאטרון בתוך תיאטרון, תיאטרון שבו "עושים דרמה" ודה-דרמטיזציה בהינף יד ("דוד תופס בבטנו בתיאטרליות מוגזמת", נכתב באחת מהוראות הבימוי). אפשר לומר שהמחזה, שכל-כולו כמוסה של אינטליגנציה פראית ורושפת, הפגזה קדם-וסתית תרתי משמע, ילדית ובלתי מווּסתת של שנינות והומור אינטנסיבי ובוטה, הוא מעין הפעלה של שאלת הז'אנר ושל מה שמטלון מכנה במבוא "חיכוך הלחי החמים הזה שמתרחש לפעמים בין החיים לבין הכתיבה",[2] הפעלה המתרחשת במצב תודעה סהרורי שמכתיב את עיקרון השיח במחזה ואת הגיונו. יתרה מזו, ניתן לשאול לנוכח המחזה הזה שמא ככלות-הכול מה שמעניין את מטלון, גם כאן, אינו אלא טבע הרומן והתפתחותו, שאלה שהיא קושרת בהקשר זה, כמו פרוסט, כמו בלאנשו, כמו הסוריאליסטיים, ללילה האחר של התודעה, ליל התודעה המנומנמת. הוראות הבימוי נותנות לעתים קרובות ביטוי מפורש לגלישה הזאת מחוץ לז'אנר: "חפציבה דוחפת את יוכי הצדה באטיות ובקושי כמו שדוחפים מקרר," (82) היא כותבת.

ספר מיילד

הסיפור של לידת הספר הזה, המבוא או המבוא של המבוא למחזה, כסדרת פרוזדורים לטרקלין הספרות, הוא מעין יומן של סופרת, יומן כתיבה המלַווה את הכתיבה כמעשה סוקרטי במלוא מובן המילה. שכן לא זו בלבד שמתברר לנו שהספר הנכתב והולך הזה, ללא-גמר, עזר ליילד ספרים אחרים ובמובן-מה משתקף בהם; בגרסה הנוכחית שלו, בדיאלוגים התיאטרליים שהוא מקיים, הוא מציג שאלות פילוסופיות לספרות ומעיד על עצמו שוב ושוב שהוא טקסט שעניינו כתיבה, טקסט שהוא כמו אטיוד של כתיבה, טקסט העוסק בעצם בריאת העולם במילים, טקסט שבו, למעשה, הנערות עצמן לובשות איכויות קיומיות קונקרטיות ומופשטות גם יחד באמצעות המילים שמתייגות אותן. לשון אחרת, היחס שנמתח כאן בין התווית של כל נערה ונערה לבין הנערה המסומנת באמצעות התיוג שלה – חפציבה ה'ערמומית', יוכי ה'זללנית', סמדר ה'צייתנית', מירי 'הנבונה' וכו' – הוא שרירותי ככל יחס אחר בטקסט בין מסמן לבין מסומן, וכמו שנראה בהמשך דרך העיסוק במילה במחזה, היחס הזה דורש שכנוע וניתן להמרה בדיוק בשל אי-האפשרות להגיע לכדי טוטליות סימבולית שבתוכה מסמן ומסומן מתלכדים. כשם שככלל, אין קשר הכרחי בין מסמן למסומן, הקִטלוג של הנערה אינו הולם בהכרח לא אותה ולא את המושג השגור שהיא כביכול מייצגת. היא יכולה להיקרא בכל שם ולכן להיות כל דבר. הזללנית עשויה להיות רמאית, הערמומית עשויה להתגלות כהפגנה של סנטימנטלית מאוהבת וכו'. המבוא של המבוא מעיד לפנינו, אם כן, שהטקסט הזה סלל דרך ליצירות האחרות של מטלון או פינה להן מקום, אבל לא בהכרח בשל תכונות הקשורות בעלילה שלו אלא בשל סגולתו הפורמאלית.

האבן השואבת לקריאה בטקסט כבטקסט פואטי או ארס-פואטי היא דמותה של אודט דה ויטו, מנהלת המעון ליתומות שאינה יכולה לראות, ומאחר שמה שאמור להיות העוגן של האני שלה – המבט, והיכולת להתבונן באמצעותו מחדש או "לדבר בארבע עיניים" – הוא בעצם נכותה, היא רוצה תמיד עיניים שיראו בעבורה ומזינה את עולמה מיכולת התיאור של האחרים. כולם מתארים לפניה, בראש-ובראשונה בנה דוד, מה מתרחש לנגד עיניה, והיא אמורה להאמין למילתם. העולם הבדוי קם ונופל על יכולת הראייה כש'איך לראות' שקול ככלות הכל ל'איך לכתוב'. ואכן, מן התיאורים האלה, לדוגמה התיאור בראשית המחזה של חיוורון גבותיו של עמרם, אפשר ללמוד על האופן שבו מטלון מתבוננת כאן ובמקומות אחרים, כיצד היא מתבוננת ובמה היא מתבוננת, כי אין דבר מובהק בכתיבתה כמו התפישה החזותית שלה. "עמרם נראה חיוור ורציני, מאמאן," מספר דוד לאמו. "מה הכי חיוור ורציני אצלו," היא שואלת. "מה הכי חיוור? הגבות. הגבות, הייתי אומר, הכי חיוורות." (28) אם במובן השגור פנים חיוורים הם פנים שהתרוקנו מצבעם, הגבות אינן חלק מן התפישה הנוהגת של החיוורון, אלא בהכלאה היחידאית הזאת כאן בין חיוורון הפנים לשיער המאפיר או המלבין. אודט מנצחת כאן על המרחב הספרותי, היא אֵם הספרות החווה הכל באחיזת עיניים, כרויה לספוג עולם שאחרים מכוננים לכבודה באמצעות מילים, ויתר על כן, מבקשת בעצמה במחווה ניסיונית רדיקלית ליצור עולם טוטלי, טוטליטרי, להתערב בצומת האקזיסטנציאלי שבין הנעורים לנשיוּת במטרה להעמיד מערכת קשיחה המנטרלת שינוי באמצעות חינוך חדש לאדם חדש, לאשה חדשה.

'מעשה מגונה ביצירה'

דרך הקונפליקט בין אודט לדוד מטלון מחדירה את התהייה שיש לה ביחס ליומרה החזיונית המודרניסטית. כשם שהיא מפקיעה כל מילה וכל ביטוי לאורך המחזה מן השימוש הקונבנציונלי שמשתמשים בהם, היא פוערת מרחק-תמיד בינה לבין מעשה הכתיבה שלה, מרחק שמטיל ספק רדיקלי כל כך עד שדומה שהקרקע נשמטת לה מתחת הרגליים ואין לה עוד אדמה מוצקה לדרוך עליה, לא בתוך הז'אנר ולא מחוץ לז'אנר במה שמכונה המציאות החברתית-פוליטית. הטקסט נכתב ומסרב להיכתב כמעט בד-בבד, ככל שהכותבת מגלה שגם המילים שמכוננות את המציאות הבדויה נגועות במניפולציה אידיאולוגית. "עשית מעשה נועז, הפרת את חוקי הז'אנר," מעיד דוד בפני חפציבה, בבואה לבקרו במלוּנה שאליה נקשר בצו אודט, על הטרנספורמציה מעלילה הזויה למלודרמה זולה (77).[3] כאמור, דוד, הבן הסורר, הבוגד שייענש, מסמן בטקסט את גבולות הדמיון הספרותי של האם: הוא חותר למקום שבו מדברים פשוט, ללא כפל פנים ומשמעות, מחוץ להזיה הקולקטיבית. על אף שהוא משועבד לאם וברוב המחזה הוא כבול למלוּנה, הוא גם חסר הרסן והחופשי מבין הדמויות, המבקר את אמו על שטיפת המוח הפסיכו-פתוגנית שהיא מחוללת ביצירתה המכוננת את החוק המוסדי. הוא מבקש מפורשות לחולל אי-סדר במערכת עד כדי הפיכת חוקיה הנוקשים על פיהם ומאמץ פעיל להטות אותם ממסלולם. (79) "תביני", אומרת אודט לחפציבה, "שהאמא שמדמיינת את הדברים הרעים שעלולים לקרות לבנה מידי אחרים – ועוד איך היא מדמיינת – לא יכולה שלא לדמיין את הדברים הרעים שהוא עלול לגרום לאחרים, תביני". וחפציבה משיבה: "ואני חשבתי שאמא בדיוק לא יכולה לדמיין את הדברים הרעים שבנה עלול לגרום לאחרים, שזאת האמא". "טעית," אומרת אודט, (88) המסוגלת בתוך כך לדמיין את הדברים הרעים שאמא עלולה לגרום לבנה. ניתן אפוא לשאול אם המחזה או הספר של מטלון נתקע בגלל שהסופרת מסרבת לעלילה, מסרבת להתפתחות, מסרבת לדפורמציה הבלתי נמנעת ברצותה להקפיא משהו? האם למשל ההתאהבות של חפציבה עומדת ביסוד הדפורמציה שארעה לה, כלומר אובדן הפורמה שלה. אודט זועקת לחפציבה, המשתפת פעולה עם דוד: "זה הרי הרבה יותר גרוע ממה שהעליתי בדעתי: התאהבת! נפלת! איבדת צורה!" (88), ואודט אומרת לעמרם, על בנה: "הוא עשה מעשה מגונה ביצירה שלי" (90). במילים אחרות, כל השיחות מתרחשות בד-בבד עם הפנים למאבק הכוחות בין אם לבנה, עלילה קונקרטית של התבגרות מינית, יתמות, חניכה משובשת וסוציאליזציה, המעלה כמובן גם טקסטים אחרים של מטלון, ועם הפנים למטא-עלילה שעניינה מלאכת הכתיבה. ואולם השתלטות הממד השני מונעת מאיתנו למעשה לחוות את הממד הראשון, העלילתי, במונחים אָפקטיביים של פאתוס, הזדהות או קתרזיס. הממד הארס-פואטי והרעיוני-פילוסופי מובהק עד כדי כך שמטלון אינה מניחה לנו למעשה לשהות בתוך הטקסט כדרך שבה אנחנו נכנסים למחזה ומפתחים רגש כלפי הדמויות. ניכר אפילו שהסבל הוא לא באמת, שהדמויות אינן משכנעות בסבלן. הנוסחה הנרטיבית, המציגה את חפציבה הנערה שחצתה את גבול הילדות והתאהבה בנסיבות בלתי צפויות, המוטעמות על ידי התנאים האבסורדיים, בבן המנהלת – נוסחה המרחפת אמנם על פני השטח כעלילת אהבה-בסתר או חיבור בלתי אפשרי, היא בה-בעת העניין ולא העניין. שכן ההתפתחות הקריטית שמתרחשת במחזה בין נקודת-המוצא לאחרית אינה מוגדרת במונחי הדמויות אלא במונחי הז'אנר שמשנה את עצמו מתיאטרון לסיפור. מאמץ הסיכול הוא אולי המוחלט היחיד בטקסט הזה: לכל דבר יש איפכא מסתברא, אחרוּת אינהרנטית שבאמצעותה מייצר הטקסט התקפות על הטקסט, מערער את הטקסט ובמובן זה לא מניח לה לכותבת לכתוב אותו, כמופע משוכלל של שאילה-עצמית וחשדנות-עצמית, של דקונסטרוקציה אכזרית שאינה נותנת לה מנוח. כל מילה היא יותר מדי ופחות מדי, לא ראויה ובלתי הולמת על פי הפסק של בית-הדין הלקסיקלי. מה שנשלף מסדר הרצינות נמוג בן-רגע במשחק ציני באמצעות כפיל פָרודי או אלטר אגו קומי שבסופו של דבר משחרר את האובייקטים מרשת הלשון ומטעים משנה-הטעמה את הרלטיביות של השימוש בשפה. במסה הפותחת את הספר "קרוא וכתוב",[4] מספרת רונית מטלון שאין לה מחשבות תאולוגיות כשהיא כותבת ואפילו – "בקושי יש לי מחשבות. אני מנסה להיצמד למשימה שתוביל אותי למשימה הבאה. אני רוצה שזה יזוז, שזה ייסע". במחזה הזה משהו אינו מניח לסדרת המשימות להשתמע בנינוחות זו מזו. הכותבת שבה ונתקלת במסמן, בעצם כינון העולם במילה.

אודט מצליחה לייצר מרחב של יתומות, אחווה מדומיינת של בנות נטולות אם ביולוגית, מקום שנוטע בתוך הכלואות שלו תודעה כפולת-פנים של חירות וכבלים הממומשת על ידי פרימת הקשרים בין הממשי והמיוצג תוך כדי דיאלוג. כתוצאה מכך, חרף קיומו של התקנון, חרף משטר הפיקוח המדכא, חרף האלימות המכוננת, שום רצף איננו מובטח. כל הדמויות ספקניות ורדיקליות, להוציא אולי את עמרם שעובר חלקות ממערכת תקנון אחת לאחרת, אולי בשל היותו איש צבא לשעבר שחש קרוב כלפי עצם עיקרון התקנון והכוח שיש בו להשתלט על מציאות כאוטית. לשיחות המושתתות על השיחים הנוהגים מחלחלת, כאמור, גם המציאות הפוליטית המוכרת, מכתב מהרב הראשי הספרדי והאשכנזי, נוכחות הכפרים הערביים, הצבא, ועדות חקירה, ערב-רב של חומרים המהווים את פס הקול העכשווי המצופף את הפוליטי, החברתי, הצבאי וההלכתי. כשאני מדברת עלינו, הקוראים, ביחסנו המשוער לטקסט, אני משעינה את ה'אנחנו' הבדוי על האופן שבו הטקסט עצמו מנחש בכל רגע את התגובה של הקוראים ומצליח ליצור אימפליקציה שלו או שלה, שכאמור אינה ההזדהות והאמפתיה הנוהגת. כך למשל, בדיוק כשאני אומרת לעצמי – יש כאן עיסוק בסמנטיקה, אני שומעת את אודט מעירה "די, די, אנחנו מבזבזים זמן במה יקר על חידודי לשון" (22). במילים אחרות, כל דמות משחקת את תפקידה אבל גם את התפקיד שלנו. היא מוציאה לנו – הקוראים, הצופים – את המילים מהפה; כך בדיוק היינו רוצים להתערב ולהגיב משנעשינו מודעים יותר ויותר ללוגיקה הצפויה והריטואלית של השיח. אבל פירושו של דבר, כנגד כל הסיכויים, שאנחנו כבר בסצנה, ושהצחוק, צחוקנו, חיצוני לטקסט ובו-בזמן פנימי לו. "אנחנו עושים כמיטב יכולתנו כאן אודט-רונית", כך אומר עמרם למנהלת שלו, ואותה התכווצות לרגע שאנחנו, אכן, הקוראים-הצופים חווים בשל הביטוי השחוק המשמש את עמרם, זוכה להתרה מיידית על ידי אודט-רונית שתופסות אותנו על חם פעם נוספת: "טוב, טוב. רק תיפטר סוף סוף מההרגל המעצבן הזה לדבר בגוף ראשון רבים מלכותי: כמיטב יכולתנו? שום כמיטב יכולתנו עמרם, שום! בכל מה שעושים ומה שחושבים ומה שמרגישים אנחנו בסופו של דבר לבד! לבד! אין אף אחד מלבדנו, רק הבדידות." (54) בכל פעם מחדש אנחנו שוכחים את עצמנו ונזכרים בעצמנו. מצד אחד, ברור שזהו עולם הנבדל מעולמנו, אבל בכל פעם שהוא מתחכך בעולמנו, נדרש אליו והודף אותו ("זמינות! איזו מילה! רק המילה הזו מעלה לי את הדם לראש." 31, כך אודט), אנחנו נזכרים בעולמנו וביחסים ביניהם. בכל פעם מטלון מצליחה להרדים ולהעיר אותנו גם יחד, לתפוס אותנו לא מוכנים או לומר לנו שהיא כבר היתה שם. משחקי השפה האינטנסיביים גורמים לכך שאי אפשר לדלג על פניהם כדי לקבל קווי מתאר חדים יותר של עלילה.

ללחך את השפה

אף על פי שלכאורה אנו מוזמנים לקריאה מהירה, לא זו בלבד שהטקסט אינו מהיר, כי אם אדרבא, בלשונו של בארת ב"הנאת הטקסט", הקריאה המהירה אוטמת את הטקסט בפנינו ומניאה אותנו מלחוות את התשוקה המילולית המייצרת באופן פרדוקסלי בטקסט המיוסר והמייסר הזה את הנאת הטקסט. "מה שקורה לשפה איננו קורה לשיח", כותב בארת. "מה ש'קורה', מה ש'הולך', השסע שבין השוליים, מרווח העונג, נוצר בנפחן של השפות, בתהליך ההגדה ולא ברצף ההיגדים: לא לטרוף, לא לבלוע, אלא ללחך…".[5] ללחך ולהיות נכון להזרה מתמדת הכרוכה בשאלה אם קיימת אפשרות בכלל שמילה תורה על מסומן מסוים, שיהיה לה כיסוי. "אני מנסה לחשוב", אומר דוד לחפציבה, "אם מה שמתחולל כאן הוא מניפולציה מתוחכמת מסוג שעוד לא הכרתי או שכלום … או שמה שאני רואה ומה שאני שומע הוא מה שהוא באמת. בדיוק כמו שהוא. אחד לאחד." (76) אפשר להיתלות בדבריו של דוד ולומר שהעימות במחזה מתחולל בין שתי תפישות של יחס בין המילים לדברים, בין החלום הסימבולי לחפיפת מסמן למסומן לבין מציאות אלגורית של מרחק תמיד, בתוך סביבה בדויה שבה ההתאהבות היא התאהבות בפיתוי של המילים, בתובנה העמוקה שלהן, ביכולתן לומר את המובן מאליו ואת הנסתר – "אני אוהב מה שאמרת, תגידי עוד פעם, זה מגביר לי את האהבה" (96) – ועם זאת, הרושם המצטבר של המחזה דוחה מכל וכל את התפישה הסימבולית הרומנטית. הרצף של שלטי הנערות והאפשרות לוותר על האחד ולהעדיף אחר על פניו מורה על כך שמדובר בסדרתיות ללא מקור. בראשית היה השלט. "מה יש מאחורי השלט שלך, הייתי רוצה לדעת? … עוד שלט, ומאחריו עוד שלט ומאחוריו עוד שלט ועוד שלט. זה מה שיש." (97) מן הפרספקטיבה הזאת, ההישג התודעתי מרחיק-הלכת ביותר מנוסח במסה של מטלון על קנז כ"מקום בו ניאות הסטריאוטיפ לראות את עצמו כסטריאוטיפ" בניסיון לפורר לפחות את המונוליטיות של השפה כדי לתת לריבוי לדבר. כתוצאה מכך, לעולם אין הסרה או ערטול גמורים, וכפי שכותבת מטלון על קנז, "פעולת הערטול, גילוי 'הסוד' והסרת המסווה מן העולם היא כמעט תמיד פעולה אשלייתית, החושפת ריבוד שכבות אינסופי של המציאות ושל התודעה המתבוננת בה: מאחורי מסווה אחד יש עוד אחד ועוד אחד, החומקים בזה אחר זה מכל ניסיון לקבע אותם כ'אותנטיים'. כל מסווה כזה, כל שכבה, הם לעולם 'אותנטיים' ו'מזויפים' בעת ובעונה אחת." (180) נקודה זו זוכה לביטויה הדרמתי המרשים ביותר עם שליפת הטלפון הסלולרי על ידי עפרה, הנערה המדברת אל אמה. האפשרות, המופיעה כהפתעה בתוך הרצף העלילתי, שלא מדובר כאן ביתומה, אפשרות שכמו מחוזקת על ידי התקוממותה של אודט נוכח השימוש בטלפון סלולרי, קורסת כשעמרם מסביר שהנמען ריק ואין שם שום אמא. הנערה המדברת עם האם הנעדרת היא ביטוי מתומצת למתח החודר את הטקסט כולו. אנחנו מניחים שמן העבר השני של הקו יש מישהי, אבל זוהי רק הקונבנציה של אחיזה בשפופרת. החליפין הם חליפין של ריק, חליפין על ריק, מסמנים של לא-כלום. הקול הממלל 'הלו הלו' משול לכל מסמן בשפה המנכיח נוכחות נפקדת.

'הכל אמת, הכל קרה'

האמורפיות הז'אנרית מוחקת כל מרחק אסתטי כך שגם הקוראת מתחככת אותו "חיכוך לחי חמים" בין החיים לטקסט, תמהה כיצד אחרי כל תמונה ותמונה הטקסט מחלחל פנימה לעולם הפרספציה, אפילו לחלומות. אני נוסעת על רכבת מתל-אביב לחיפה, ערב יום ששי לפני שמחת תורה. לפני, אשה קוראת ב"ישראל היום". אני מסתכלת בכותרות. ארדן החליט לא למנות את גל הירש. "מצטער, לא תהיה מפכ"ל'. מוזר. בעמוד האחורי מופיע הידיעה הבאה: "הערב: בר רפאלי צועדת לחופה." הידיעה הזאת צדה את עיני. הלא הייתי שם; נסעתי ליערות הכרמל יום אחרי החופה. אז איך זה שהיא, עדיין, צועדת לחופה? האשה מניחה את העיתון בתיקה. ניכר שלא סיימה לקרוא בו. אני יודעת שהיא תשוב לקרוא בעיתון, ושהוא במובן מסוים העיתון שלה, אם יש דבר כזה, עיתון שימשיך ללוות אותה במסעותיה. מיהו השב וקורא אותו עיתון ומשתחרר מן ההיגיון העיתונאי הכורך חדשות, מידע וליניאריות? מיהו זה שבשבילו אותו עיתון הוא תמיד ישן ותמיד חדש? אני שומעת בתוכי את קולה של אודט מוסיפה סעיף לתקנון: "יש לקרוא שוב ושוב אותו עיתון. כל נערה תבחר את העיתון שלה", היא אומרת לעמרם, "זה סעיף חשוב מאוד."

הרגע הסהרורי מחייב מרחק מן הממשות, בדומה לרגע שמטלון מצטטת מ"מומנט מוזיקלי" של קנז, שבו המספר מתרחק מן המחלוקות הקולניות בין אביו ואמו של יורם, וכותב בדיעבד: "התמונה ממרחק נראית לו כתיאטרון … גיבורי המחזה סירבו לסיים את תפקידם, כל כך נצמדו אליו ושקעו בו" (180, 181). כך נולדו "הנערות ההולכות בשנתן". הסופרת התרחקה מן הסיפור שסיפרה על דרך ההזרה, וממרחק הוא נראה לה כתיאטרון. וכמו אצל קנז, המרחק מתגלה כשלב בדרך לקרבה ולאינטימיות, שבזכותן התמונה נעשית ממושא של בוז למושא אהבה. אחרית המחזה מסמנת את ראשיתה של ההתמרה לסיפור, סיפור בלום שאי אפשר לספרו, מנחה לבת. "אני חלמתי חלום רע, אמרה הילדה. זה היה החלום. הלכנו כולנו בדרך בקבלת הפנים למאדאם דה ויטו, ועמרם אמר לנו, תמשיכו תמשיכו, ואחר כך באה מאדאם דה ויטו ובישלה לנו קוסקוס והלבישה לנו את הסירים על הראש והתחילה לתופף עליהם במזלגות. אני מצטערת מאדאם, אבל באמת חלמתי את זה עלייך, הוסיפה הילדה. לא חלמת, אמרה מאדאם דה ויטו: הכל אמת. הכל קרה." (108)


1. רונית מטלון, "קרוא וכתוב", בתוך קרוא וכתוב (תל אביב: הקיבוץ המאוחד, 2001), 11.
2. על האינטימיות שיש לה כלפי צ'כוב, כותבת רונית מטלון שעניינה אינו איך לכתוב אלא איך לחיות (שם, 168).
3. במסה "תחרים שנשזרו בידי עיוורת" על גורקי, רונית מטלון מדברת על המלודרמה כז'אנר הנערץ עליה בספרות ובקולנוע.
4. המסה מתארת את האח שאין לו עין אחת, בשנייה או בקושי רואה, ובנותיו מספרות לו קצת על מה היא כותבת. (10).
5. רולאן בארת, הנאת הטקסט, תרגום: אבנר להב (תל אביב: רסלינג, 2004), 16. בארת מדבר על הטבע הא-חברתי והשערורייתי של ההנאה. אפשר לומר כי על אף שמחזה הוא לכאורה מקום מובהק של חיברות, הוא מאותגר גם בסגולה זו, ולא רק מפני שאנחנו פוגשים אותו לראשונה בספר. המחזה מסרב לניכוס חברתי גם כשהוא מוצג ברבים.

מיכל בן-נפתלי היא סופרת, מסאית, מתרגמת ועורכת. זוכת פרס ספיר לשנת 2016 על ספרה "המורה".

המוסך – גיליון מס' 1 – כל הכתבות:

     
     
     
     

מודל 2017: חשיפה ראשונית לשירה וסיפורת מכותרים שראו אור לאחרונה

הַקַּיִץ הֶעָתִיד לָבוֹא / נִכְרָך רַכּוֹת סְבִיב גִּבְעוֹלֵי הָעֵשֶׂב / וְשִׁבֳּלֵי הַבָּר הָרְכוּנוֹת./ אַט אַט / פּוֹשֶׂה/ לַחֲשׁוֹ שֶׁל צָהֹב / כְּנָחָשׁ.

צביה ליטבסקי

שירים מתוך "ערוגות האינסוף" (הוצאת הקיבוץ המאוחד)

ראשית קיץ

א
הָאֲדָמָה פּוֹלֶטֶת דְּמָמָה
וְחֻמָּהּ נוֹשֵׂא אֶת עַלְוַת הָאַלּוֹנִים.
הַקַּיִץ הֶעָתִיד לָבוֹא
נִכְרָך רַכּוֹת סְבִיב גִּבְעוֹלֵי הָעֵשֶׂב
וְשִׁבֳּלֵי הַבָּר הָרְכוּנוֹת.
אַט אַט
פּוֹשֶׂה
לַחֲשׁוֹ שֶׁל צָהֹב
כְּנָחָשׁ.

ב
גִּבְעוֹלֵי הַקַּשׁ כּוֹרְעִים מֵחֶלְזוֹנוֹת
וְחַיַּי נִזְרִים לָרוּחַ
כְּרִבֹּאוֹת הָאוֹר דֶּרֶךְ נָפַת הָאֲוִיר.
הֶעָבָר לֹא עָבַר מֵעוֹדוֹ
וְהַבִּלְתִי צָפוּי
שָּׁרוּי, נִינוֹחַ, עַל הַכֹּל.

ג
מַבָּטִי מְחַלֵּץ נִיצָן מֵעֳבִי הָעַלְוָה
מְפַתֵּח כֹּתֶרֶת מִסְּגֹר הַגָּבִיעַ
יוֹנֵק בִּתְשׁוּקָה אֶת זִקְפַּת
הָעֵלִי, אֶת זְלִיפַת
הַזֶּרַע, עֲנַן
נִיחוֹחַ

ד
הָאֲדָמָה חוֹמֶדֶת אוֹתִי,
מְשַׁלַּחַת הֶבְלָהּ הַחַם לְאֹרֶךְ שׁוֹקַי לְעָטְפֵנִי.
גַּם הַסִּרְפָּדִים
מַעֲמִיקִים לְעֻמָּתִי את יַרְקוּתָם

אפיריון

בְּעֵינַי הֲרֵינִי בֶּן הַמִּקְרִיּוּת / רַבַּת הַחֶסֶד
(סופוקלס: אדיפוס, ש' 1080-1)
הֲרֵינִי בַּת הַמִּקְרִיּוּת הַנְדִיבָה,
צְפוּנָה בְּחֵיקָהּ.
אַחַי הַקְּטַנִּים רוֹחֲצִים בַּזֹּךְ,
מְטַפְּסִים עַל שׁוֹקֶיהָ, זְרוֹעוֹתֶיהָ,
בְּשִׁבְתָהּ עַל הַגָּדָה.
פָּנֶיהָ חוֹלְמוֹת.
עַל פְּנִים עַפְעַפֶּיהָ מֻקְרָנוֹת קוֹרוֹתַי הַגְּלוּמוֹת.
יָדַי וְרַגְלַי הַקְּטַנּוֹת בּוֹטְשׁוֹת בַּשָּׁמַיִם
בְּחֶדְוַת הֶעְדֵּר הַתַּכְלִית,
וִירִיעַת הַחֵרוּת הַגְּדוֹלָה
הִיא לִי אַפִּירְיוֹן.

דָּנָאֵה*

דָּנָאֵה הֲרָתּוּ לְגֶשֶׁם הַפָּז מִשָּׁמַיִם
(אובידיוס: מטמורפוזות, ד' 611)

בֵּין קִירוֹת הַנְּחֹשֶׁת יָרַד גֶּשֶׁם זָהָב
עַל אֵבָרַי הַחִוְּרִים, הַנִּלְאִים מִתְּשׁוּקָה,
וְהַיָּם הִתְדַּפֵּק מִבַּחוּץ
כְּלִבִּי
אֶל סְגוֹר צַלְעוֹתַי.

וּכְשָּיָצָאתִי לַחוֹף
וְהָרַךְ הַנּוֹלָד חָגוּר אֶל חָזִי,
יָרַד הַזָּהָב עַל סִירוֹת, רְשָׁתוֹת, דַּיָּגִים,
כִּנְחָשִׁים הִשְׁתַּלְחוּ לִקְרָאתוֹ עֲנָפִים
וְגוּפֵי אֲנָשִׁים מָלְאוּ בּוֹ,
סָמוּי וְנִרְאֶה
נֶעֱלָם וְנוֹדָע
נֶסֶךְ תָּמִיד

*דנאה – אמו של פרסאוס, הופרתה על ידי זאוס בדמות גשם זהב בהיותה כלואה במצוות אביה בתיבת נחושת שהושלכה לים.

אשוח

טֶרֶם עִידָנִים הָיִיתִי תָּא נֶבֶג קָטָן
בְּעֹמֶק קַרְחוֹן.

וּכְשֶׁנָּסֹג הַיָּם
וּמַיִם עֶלְיוֹנִים הָיוּ שַֹלְמָה לַשֶּׁמֶשׁ
וּמַיִם תַּחְתּוֹנִים חָפְזוּ בְּחֶדְוַת הַקִּלּוּחַ
לַחֲשֹף
אֶת קָדְקָדֵי הָרֶכֶס לְמַבָּט עֶלְיוֹן,
בָּקַע דְּבַר מָה אֶת חֲלוֹמִי
חֲדַל הַמִּשְׁאָלָה

וְנִשְׁלְחוּ מִמֶּנִּי אֶצְבָּעוֹת זְקוּפוֹת,
מְחֻשָּׁלוֹת כְּפוֹר, מַתְרִיסוֹת, עַזּוֹת רָצוֹן,
וּבְדַהֲרוֹת צְמִיחָה כִּסִּיתִי אֶת מוֹרְדוֹת הָהָר.

וּבְתֹם עִידָנִים
תָּא נֶבֶג אֶשְּכֹּן בְּעֹמֶק קַרְחוֹן.
חְַלוֹם נֶעֱדָר מִשְּׁאָלָה.

צביה ליטבסקי, מרצה לספרות במכללה לחינוך ע"ש דויד ילין. זמרת קלסית בעבר. הוציאה עד כה שבעה ספרי שירה וספר מסות אחד.
ספריה אחרונים:  אמוּת כנולדת,  עיתון 77, 2013 (שירה); הכול מלא אלים, העצמי והעולם במיתוס, רסלינג 2013 (מסות). זכתה בפרס ע"ש נתן יונתן לכתב-יד בעילום שם מטעם אקו"ם לשנת 2014.

המוסך – גיליון מס' 1 – כל הכתבות: