ירושלים לילדים – באנגלית, ובחרוזים

חדש על המדף, והפעם: "כדי למצוא את ירושלים על מפת העולם רדו מארצות הברית דרומה, ואז פנו למזרח הים התיכון. במזרח תראו מדינה גדולה ששמה סוריה, וסמוך לה שטח זעיר המסומן "ישראל". בפנים, קרוב לגבול עם ירדן, תמצאו את ירושלים."

נועה רייכמן
30.01.2023
צילום מתוך הספר O Jerusalem

ירושלים היא, כנראה, העיר שהכי הרבה שירים נכתבו לכבודה ועליה – במגוון שפות, נושאים וקהלי קוראים. בספר הילדים O Jerusalem (שיצא לאור ב1996 לחגיגות ה- 3000 שנים לירושלים) מביאים ג'יין יולן וג'ון תומפסון מראות ומקומות בירושלים, העיר הקדושה לשלוש הדתות המונותאיסטיות הגדולות.

שירי הספר מתמקדים בהיבטים הדתיים והחברתיים של ירושלים, בדגש על חשיבותה ליהדות, לנצרות, ולאסלאם. הם מתארים אתרים קדושים, עולי רגל ואנשי דת, מנהגי פולחן ומסורות. האיורים משקפים את ירושלים הממשית – תמונות של מבני העיר ואנשיה – תוך כדי התכתבות עם הטקסט.

כזה למשל הוא השיר על המנהג של עולי רגל לקחת איתם מזכרות בעלות הקשר דתי מירושלים. עולי רגל נוצריים נהגו לקחת אבנים מאזור שער הרחמים, יהודים נהגו למלא שקיות קטנות בעפר ירושלים ולפזרן בקבר בזמן הקבורה בגולה, והיו גם עולי רגל שנהגו לקחת מים מהשילוח וממעיינות אחרים באזור ירושלים מתוך אמונה בסגולות המרפא של מים אלו.

Tokens from Jerusalem

If each of us takes a token stone
Smooth and round as tears;
If each of us takes a hanful of earth
The color of all our fears;
If each of us fills a flask with water
Sogged as human cares
Will Jerusalem still bear the weight
Of pilgrim hopes and prayers?

עיצובו של הספר O Jerusalem מיוחד: הטקסט כתוב על גבי הציור ומשתלב בו. כל כפולת דפים נפתחת בשיר, ואחריו תיאור המאורע או הנושא שאליו השיר מתייחס. ברוב הדפים בעמוד הראשון מעוצב הטקסט, והשני מוקדש לאיור. האיורים ריאליסטיים מאוד, לפעמים נדמה שמדובר בצילום אומנותי ולא בציור.

כותבי הספר מוכרים ומנוסים, כל אחד בתחומו. ג'יין יולן היא סופרת, משוררת ועורכת יהודייה -אמריקנית ילידת 1939 שכתבה וערכה מעל ל-300 ספרים וזכתה בפרסים רבים. ג'ון תומפסון, המאייר האמריקני יליד 1940, הוא פרופסור לאומנות שהציג את יצירותיו במוזיאונים שונים וזכה בפרסים על איוריו.

במבוא "על אודות ירושלים" כותבת יולן (בתרגום חופשי שלי):

כדי למצוא את ירושלים על מפת העולם רדו מארצות הברית דרומה, ואז פנו למזרח הים התיכון. במזרח תראו מדינה גדולה ששמה סוריה, וסמוך לה שטח זעיר המסומן "ישראל". בפנים, קרוב לגבול עם ירדן, תמצאו את ירושלים.

ירושלים שוכנת שם כבר 3000 שנה, והיא העיר הקדושה של שלושת הדתות המרכזיות בעולם: יהדות, נצרות ואסלאם.

אפשר להניח שמקום חשוב לכל כך הרבה דתות, עיר שנודעה גם בכינוי "עיר השלום", תהיה מקום שקט ורוגע. אבל למעשה נלחמו על העיר ובתוכה אין סוף צבאות ולוחמים. העיר נהרסה ונבנתה מחדש על ידי כובשים שונים במשך 3,000 שנות קיומה.

בכל יום אנשי ירושלים – יהודים, נוצרים, ומוסלמים – מתפללים לאל. כל שלושת הקבוצות מאמינות שירושלים צריכה להיות שלהם. זו נקודת החולשה של ירושלים – וזהו מקור כוחה.

Stone Upon Stone
Stone upon stone a city rises,
Stone upon stone it falls,
Man upon man each war surprises
Altars, buildings, walls.

David,
Solomon,
Nebuchadnezzar,
Maccabee,
Herod,
And Hadrian,
Constantine,
Khosrau,
Saladin,
And Suleiman.

This is a song we sing to conquerors,
A hymn we make to war,
To straight plumb line of rules and rulers –
That's what fighting's for.

Stone upon stone a city rises,
Stone upon stone it falls,
Man upon man each war surprises
Us all.

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation