בואו לקשט את הסוכה עם עיתוני הילדים של פעם

אוהבים לקשט את הסוכה? עשו זאת בעצמכם, ונסו כמה מהקישוטים שהופיעו לאורך השנים בעיתוני הילדים של פעם

עמית נאור
13.09.2020
1
מתוך שער "משמר לילדים" לסוכות תש"ט, אוקטובר 1948

לקראת סוכות החלו רבים להקים את סוכותיהם במרפסות ובחצרות הבתים, ובמקרים רבים בוחרים בוני הסוכות גם לקשט אותן בשלל קישוטים צבעוניים שמוסיפים אור ויופי לסוכה. נכון שהיום אפשר להיכנס לחנות ולקנות קישוטים מוכנים, אבל אין הנאה גדולה יותר (במיוחד אם אנו מבלים את הימים המובילים אל החג בסגר בבית) מאשר להכין את הקישוטים בעצמנו.

ואכן, ילדי ישראל נהגו להכין קישוטים לסוכה זה ימים ימימה. החלטנו לעיין מעט בעיתוני ילדים מן העבר ולחפש עדויות לקישוטים שהיו נפוצים בסוכות. בעיתונים רבים נהגו לצרף בכל שנה הוראות להכנת קישוטים שונים ומשונים, מלאכת יד שהעסיקה את הילדים בחודש תשרי העשיר בחגים.

1
שער "משמר לילדים" לסוכות תשל"ו, 1975

נתחיל בהצגת אחד הקישוטים יוצאי הדופן, ואולי מהמוכרים פחות לציבור הישראלי הרחב. בגיליון "דבר לילדים" מחודש אוקטובר 1959 (תשרי תש"כ) מופיע סיפור קצר על קישוט סוכה נפוץ מקהילות אשכנז: ציפורים עשויות מקליפות ביצים. איך מכינים? מנקבים שני חורים זעירים בשני קודקודי הביצה ומרוקנים את תוכנה. את הקליפות צובעים יפה יפה בצבעי מים ססגוניים ומדביקים עליהן נוצות צבעוניות שישמשו כנפיים וזנב. אתם מוזמנים לקרוא את הסיפור ולהכין גרסאות ציפורים משלכם.

1
בקהילות אשכנז נוהגים לתלות בסוכה ציפורים עשויות קליפות ביצים ריקות. מתוך "דבר לילדים" לסוכות תש"ך, אוקטובר 1959

באותו גיליון לא הזניחו גם את הקישוטים ה"רגילים". במדור "עבודת כפיים" סיפקו כתבי העיתון הוראות להכנת קישוטים מסוגים שונים: שרשראות נייר, "נחשים ופעמונים" לתלייה, רצועות צבעוניות, ומיני קישוטים לתלייה שאמורים לנוע ברוח. כל מה שצריך זה כמה קופסאות שימורים ריקות, חוטים לתלייה והרבה ניירות צבעוניים וחומרים שונים שאפשר לגזור, להדביק, לצבוע ולתלות.

1
הוראות להכנת קישוטים שונים לסוכה. מתוך "דבר לילדים" לסוכות תש"ך, אוקטובר 1959

גם עשור קודם לכן, עוד לפני שתמו הדי התותחים של מלחמת העצמאות, טרחו עיתוני הילדים להעסיק את קוראיהם בהכנת קישוטים לסוכה, גם אם צנועים יותר. כך בגיליון "משמר לילדים" מאוקטובר 1948 (כשבמקביל נפתח מבצע "יואב" בנגב), מסבירה כתבת בשם מרגלית כיצד להכין שרשראות בצורת דמויות ילדים, פרחים ועוד. שנה לאחר מכן (אוקטובר 1949, תשרי תש"י), "דבר לילדים" מציע להכין שרשראות פשוטות אפילו יותר. נסו את זה בבית.

1
שרשראות לסוכה, מתוך "משמר לילדים" לסוכות תש"ט, אוקטובר 1948
1
קישוטי סוכה, מתוך "דבר לילדים" לסוכות תש"י, אוקטובר 1949

בעשורים לאחר מכן כבר קשה יותר למצוא הוראות מפורטות להכנת קישוטים, אבל התכנים המיוחדים לחג הסוכות לא נזנחו. ב"הארץ שלנו" לסוכות מספטמבר 1977 ריאיינו חבורת ילדים שבנתה בעצמה סוכה נהדרת. הכתבה מלווה בתמונות מתהליך ההקמה.

1
מתוך "הארץ שלנו" לסוכות תשל"ח, אוקטובר 1977

בגיליונות "מעריב לילדים" משנות התשעים והאלפיים כבר לא הצלחנו למצוא הוראות להכנת קישוטי סוכה בכלל – אך להגנתם נספר שדגמנו מספר לא מייצג של גיליונות. למרות זאת, אל ייאוש. גם בלי הוראות אפשר להשתמש בגיליונות הצבעוניים: גזרו אותם לרצועות והכינו מהם שרשראות.

איזה קישוטים אתם הכנתם בילדותכם או עדיין מכינים גם היום? ספרו לנו כאן בתגובות, בפייסבוק או בטוויטר.

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation