כשהנסיכה הפרסית ביקרה את מעצבות האופנה היהודיות

מעצבות האופנה היהודיות באיראן: אוסף התמונות הנמצא בארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי, חושף את איראן של שנות ה-50 וה-60.

נתי גבאי
26.03.2017
צילום: הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי

אוסף התמונות המדהים הנמצא בארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי נראה כאילו נלקח מעולם אחר. במידה מסוימת, אפשר לומר כי הוא באמת כזה; אכן, איראן של שנות ה-50 וה-60 שונה מאוד ממה שאנחנו מכירים כיום.

התמונות לקוחות מתיקי האוספים של מטה ארגון אורט העולמי בז"נבה, ארגון שנוסד בשנת 1880, והתמקד בקידום הכשרה מקצועית בקרב הקהילות היהודיות השונות ברחבי העולם. אנשי הארגון פעלו בין היתר במדינות ברית המועצות לשעבר, כמו גם בגרמניה, בצרפת ובמדינות אירופיות אחרות, וכן – גם בבתי ספר בטהרן, בשיראז ובערים נוספות באיראן.

באוסף התמונות – שאת חלקו אנחנו חושפים לראשונה – מצויות עשרות תמונות של נערות יהודיות שלומדות תפירה ורוצות להשתלב בעולם עיצוב האופנה באיראן.

מה למדו מעצבות האופנה הצעירות בגרסה האיראנית של פרויקט מסלול?

הן השתתפו בשיעורי מדידות, בשיעורים בהיסטוריה של האופנה, בסדנאות להכנת הדפסים ולהעתקות גזרות על בדים, וכמובן, בשיעורי עיצוב ומיומנויות תפירה וגזירה.

את היוקרה שלה זכו יהודי איראן וגם תחום האופנה באותה תקופה, ממחישים האורחים רמי המעלה שבאו לצפות בפרויקט הגמר: בין הפוליטיקאים ואישי הציבור שבאו לחזות בעיצובי הנערות היהודיות מאורט, היו שרי המשפטים והחינוך וגם בתו ואשתו של השאה הפרסי.

תגיות

תגובות על כתבה זו

טוען כתבות נוספות loading_anomation