כל הזכויות שמורות לספרייה הלאומית © 2017

חד גדיא של מבצע סיני

ימים לספורים לפני פסח 57' נאלצה ישראל לפנות את כוחותיה מחצי האי סיני. הפזמונאי דן אלמגור בחר "לחגוג" את המאורע באמצעות גרסה משלו לשיר מוכר על גדי חצוף שבסך הכל ביקש לרעות בשקט

פינוי סיני ורצועת עזה לאחר מבצע קדש. תמונה מתוך אוספי ביתמונה

"חד גדיא חצוף ועיקש
רק לרעות בשקט ביקש

חד גדיא חצוף ועיקש
רק לרעות בשקט ביקש

גדי קטן, לבן וצח הוא
לתומו רעה באחו
וקולו הומה
מה, מה, מה"

 

בסערת מבצע קדש מסר ראש הממשלה דוד בן גוריון איגרת מלאת פתוס לרמטכ"ל משה דיין ובה הכריז על כיבוש רצועת סיני בתור תחילתה של "מלכות ישראל השלישית". ההתלהבות שסחפה את הארץ, ואת העומד בראש, הצטננה משהבינו כולם כי הלחצים הבינלאומיים חזקים יותר מכל חלום מפואר על ממלכה עתידית, ושעל ישראל לפנות במהרה את חצי האי סיני.

 

כתב היד המקורי של היצירה חד גדיא, מתוך אוספי הספרייה הלאומית

 

לכבוד אותן תקוות נכזבות חיבר דן אלמגור את המילים ומשה וילנסקי את הלחן לגרסה הומוריסטית ל"חד גדיא". שושנה דמארי ביצעה את השיר עבור תכנית הרדיו הסאטירית "שלושה בסירה אחת".  השיר הוקלט ב-5.4.1957 מיד לאחר השלמת הנסיגה שהתרחשה לפני פסח. את מסע הלחצים הוביל מזכ"ל האו"ם דאז דג המרשפלד השוודי, וכך זכה להיות ה"דג הצפוני צחור כשלג" שמופיע בסוף השיר.

 


מילות השיר המלא שחיבר אלמגור

 

 

מחלקת המוזיקה - הספרייה הלאומית

מחלקת המוזיקה עוסקת באיסוף, קטלוג והנגשה של חומרי מוזיקה הן בכתב ודפוס והן בהקלטות. במחלקה אוספים מיוחדים של מוזיקה יהודית וישראלית וכן ארכיונים אישיים של מלחינים, מבצעים ומוסדות מוזיקה. בצוות המחלקה מוזיקולוגים וכן טכנאי קול העוסק בהקלטות ובשימור הקלטות. זהו אוסף המוזיקה היהודית והישראלית הגדול ביותר מסוגו בעולם.
לכתבות נוספות של מחלקת המוזיקה - הספרייה הלאומית >>

קבלו את הסיפורים הכי טובים שלנו ישירות למייל

תגובות על כתבה זו